Kolejne kraje zapowiadają uznanie Palestyny za państwo. Izrael wzywa ambasadora

Irlandia uznała dziś państwowość Palestyny. Podobną decyzję zapowiedziała również Norwegia i Hiszpania. Taką wolę zasygnalizowały też Słowenia i Malta. Na decyzję Irlandii zareagował Izrael.

2024-05-22, 10:20

Kolejne kraje zapowiadają uznanie Palestyny za państwo. Izrael wzywa ambasadora
Propalestyńska demonstracja studentów. Foto: PAP/EPA/JESSICA PASQUALON

Republika Irlandii oficjalnie uznaje państwo palestyńskie. Ogłosił to premier Simon Harris, określając to jako historyczny i ważny dzień. W odpowiedzi na tę decyzję władze Izraela nakazały natychmiastowy powrót swojego ambasadora z Irlandii na "konsultacje".

Również Norwegia uzna niepodległe państwo palestyńskie, co zapowiedział premier Jonas Gahr Stoere. Decyzja rządu ma wejść w życie 28 maja.

- Uznanie państwa palestyńskiego nie jest celem samym w sobie, ale narzędziem, z którego możemy skorzystać tylko jeden raz. Kiedy tego narzędzia używa taki kraj jak Norwegia, musimy wiedzieć, jaki będzie tego skutek - powiedział norweski minister spraw zagranicznych Espen Barth Eide.

Niezbędne dla pokoju

W ostatnich tygodniach Norwegia, Irlandia, Hiszpania, Słowenia i Malta sygnalizowały, że planują uznać państwowość Palestyny, argumentując, że rozwiązanie dwupaństwowe jest niezbędne do uzyskania trwałego pokoju w regionie.

REKLAMA

Hiszpania uzna państwo palestyńskie podobnie jak Norwegia, 28 maja - zapowiedział to premier tego kraju Pedro Sanchez, przemawiając w Parlamencie.

Palestyna ma swój własny konsulat w Norwegii od 2011 roku, oba kraje łączą również stosunki dyplomatyczne. Od kilku lat norweskie władze używają słowa "Palestyna" w odniesieniu do terytoriów palestyńskich na Bliskim Wschodzie, a na początku maja Norwegia zagłosowała za członkostwem Palestyny w ONZ.

Z kolei irlandzki premier Simon Harris zwrócił uwagę, że uznanie Palestyny powinno mieć jak najgłośniejszy wydźwięk międzynarodowy. - Koordynujemy wysiłki z innymi krajami europejskimi na rzecz uznania państwa palestyńskiego. Należy to zrobić w sposób, który może mieć jak najbardziej pozytywny wpływ na sytuację w regionie - powiedział szef irlandzkiego rządu.

Komentarze Izreala

Według irlandzkiego rządu uznanie państwowości Palestyny wsparłoby wysiłki pokojowe. Krytycznie do tych zapowiedzi odniósł się Izrael. Izraelski MSZ napisał w mediach społecznościowych, że uznanie Palestyny groziłoby zwiększeniem niestabilności w regionie, zagrażałoby pokojowi i wspierałoby terrorystów. "Nie bądźcie w rękach Hamasu" - napisał resort dyplomacji w serwisie X. Od 1988 roku Palestynę uznało 139 ze 193 państw ONZ. Polska uznała deklarację niepodległości Palestyny w 1988 roku.

REKLAMA

Czytaj także:

pg,iar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej