Ostrzał Rafah. Izrael atakuje wbrew stanowisku USA

Izrael uderzył w miasto Rafah na południu Strefy Gazy. W ostrzale zginęło co najmniej 13 osób - wynika z danych międzynarodowych źródeł medycznych. Jest wielu rannych.

2024-04-29, 07:13

Ostrzał Rafah. Izrael atakuje wbrew stanowisku USA
Izrael ostrzelał miast Rafah na południu Strefy Gazy. Tam schroniło się ponad 1,5 mln Palestyńczyków. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Izrael ostrzelał trzy domy w Rafah w Strefie Gazy. Media związane z Hamasem informują o 15 ofiarach śmiertelnych, zaś międzynarodowe instytucje humanitarne podają liczbę co najmniej 13 osób.

Ostrzał miasta Rafah w Gazie

Źródła palestyńskie poinformowały również o ofiarach śmiertelnych izraelskiego nalotu na miasto Gaza na północy enklawy.

Światowe agencje zauważają, że ataki izraelskiego lotnictwa na cele cywilne w Gazie i Rafah, gdzie przebywa ponad 1,5 mln uciekinierów z innych rejonów Strefy Gazy, nastąpił na kilka godzin przed zaplanowanym na poniedziałek spotkaniem w Kairze katarskich i egipskich mediatorów z przedstawicielami palestyńskiej terrorystycznej organizacji Hamas w sprawie perspektyw podpisania rozejmu z Izraelem.

Reuters pisze, powołując się na anonimowych informatorów, że wynegocjowana przy udziale Kataru, Egiptu i USA propozycja izraelsko-palestyńskiego porozumienia pokojowego przewiduje, m.in. uwolnienie przez Hamas co najmniej 40 zakładników, zwolnienie z izraelskich więzień pewnej liczby Palestyńczyków oraz okresowe wstrzymanie działań wojennych w Strefie Gazy. W kolejnym etapie mówi się o odblokowaniu przez Izrael pomocy humanitarnej dla ludności palestyńskiej, swobodzie poruszania między północnymi i południowymi rejonami Strefy oraz częściowym wycofaniu izraelskich wojsk.

REKLAMA

Będzie porozumienie Izrael-Hamas?

Tymczasem Biały Dom poinformował w niedzielę o kolejnej rozmowie telefonicznej prezydenta USA Joe Bidena z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ponownie naciska na Izrael i Hamas, aby osiągnęli porozumienie, które pozwoli na uwolnienie części izraelskich zakładników i doprowadzi do zawieszenia broni.

Joe Biden podtrzymał "jasne stanowisko Waszyngtonu" w związku z planem izraelskiej inwazji na najbardziej wysunięte na południe miasto Rafah w Gazie, pomimo ogólnoświatowych obaw dotyczących schronienia się tam ponad miliona Palestyńczyków. USA sprzeciwiają się inwazji ze względów humanitarnych, nadwyrężając stosunki między sojusznikami.

Biden i Netanjahu zgodzili się, że odpowiedzialność za wcielenie w życie propozycji pokojowych spoczywa na Hamasie.

Blinken na Bliskim Wschodzie

W poniedziałek z wizytą na Bliski Wschód udaje się szef dyplomacji USA Antony Blinken, a Izrael jest jednym z krajów, które sekretarz stanu USA odwiedzi. Udał się najpierw do Arabii Saudyjskiej, gdzie spotka się partnerami regionalnymi. W spotkaniu uczestniczyć też będą Katar i Egipt.

REKLAMA

- Antony Blinken omówi trwające wysiłki na rzecz osiągnięcia zawieszenia broni w Gazie, które zapewni uwolnienie zakładników, oraz o tym, jak Hamas stoi pomiędzy narodem palestyńskim a zawieszeniem broni - przekazał w oświadczeniu Departamentu Stanu.

Amerykański sekretarz podkreśli znaczenie zapobiegania rozprzestrzenianiu się konfliktu i omówi trwające wysiłki na rzecz osiągnięcia pokoju i bezpieczeństwa w regionie, w tym poprzez drogę do niepodległego państwa palestyńskiego z gwarancjami bezpieczeństwa dla Izraela.

Posłuchaj

Rośnie liczba ofiar ataku Izraela na miasto Rafah na południu Strefy Gazy. Według danych źródeł medycznych w ostrzale zginęły co najmniej 22 osoby. Relacja Agaty Woźniak (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Ponad pół roku wojny w Strefie Gazy

Wojna w Strefie Gazy trwa już prawie 7 miesięcy. Pacyfikacja enklawy przez wojska izraelskie nastąpiła w odpowiedzi na atak bojówek Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku, w wyniku którego zginęło ok. 1200 osób, zaś 253 zostało porwanych w charakterze zakładników.

Według źródeł palestyńskich, w wyniku izraelskiej ofensywy przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy zginęło ponad 34 tys. cywilów - w większości kobiet i dzieci. Działania wojenne zmusiły do ucieczki ponad 2,3 mln Palestyńczyków.

REKLAMA

W Rafah, przy granicy Strefy Gazy z Egiptem, przebywa obecnie ponad 1,5 mln Palestyńczyków, którzy schronili się tam przed atakami Izraela w pozostałych częściach enklawy. Początkowo Izrael utrzymywał, że Rafah jest bezpiecznym miejscem dla cywilów. Teraz twierdzi, że również tam chronią się członkowie Hamasu, i że właśnie w Rafah są przetrzymywani zakładnicy uprowadzeni 7 października z Izraela.

Czytaj również:

Posłuchaj

Prezydent USA ponownie naciska na Izrael i Hamas, aby osiągnęli porozumienie, które pozwoli na uwolnienie części izraelskich zakładników i doprowadzi do zawieszenia broni po prawie 7 miesiącach wojny w Strefie Gazy. Joe Biden rozmawiał telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. O szczegółach Jan Pachlowski (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

IAR/PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej