Ta choroba postępuje powoli. Dr Ewa Piotrowska o pierwszych objawach zaćmy
- Wzrost stężenia soli i wapnia w soczewce powoduje, że zmniejsza się jej przejrzystość. Pacjenci zgłaszają wtedy gorsze widzenie, czasami pojawia się dwojenie, zmiana kontrastu, czasami pacjenci widza jak przez brudną szybę - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Ewa Piotrowska, okulistka ze Szpitala Czerniakowskiego przy ul. Stępińskiej w Warszawie.
2024-05-23, 20:55
Szacuje się, że u 80 proc. osób powyżej 60 lat rozwija się zaćma. Nie jest jednak rzadkością pojawienie się tej choroby dużo wcześniej. Dlatego uczucie pogarszającego się widzenia zawsze powinno skłonić do wizyty u lekarza okulisty. Ważne, aby jak najwcześniej zdiagnozować zaćmę i nie odkładać decyzji o operacji. Co roku na całym świecie wykonuje się 28 mln takich zabiegów.
Dr Ewa Piotrowska zwracała uwagę, że zaćma postępuje powoli. - Objawy zależą też od lokalizacji zmętnienia, jeśli pojawia się ono na obwodzie soczewki, to przez wiele lat pacjent może nie wiedzieć, że choruje na zaćmę. Jeśli pojawia się dwojenie jednooczne, pogorszenie widzenia, albo paradoksalnie po 50. roku życia poprawi się widzenie z bliska, to najczęściej są to pierwsze objawy zaćmy - zwracała uwagę.
Posłuchaj
Podczas standardowej operacji zaćmy do oka zostaje wszczepiona sztuczna soczewka pozwalająca na ostre widzenie do jednej odległości. Po takim zabiegu pacjent musi nosić okulary korekcyjne, aby widzieć z bliska lub z daleka. Natomiast nowoczesna soczewka o rozszerzonej głębi ostrości pozwala osiągnąć widzenie pośrednie na przykład podczas pracy przy komputerze, a także zachować ostrość widzenia w warunkach słabego oświetlenia.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Małgorzata Telmińska
Gość: dr Ewa Piotrowska - okulistka ze Szpitala Czerniakowskiego przy ul. Stępińskiej w Warszawie
REKLAMA
Data emisji: 23.05.2024
Godzina emisji: 19.33
PR24/ka/wmkor
REKLAMA