Będzie kolejny zarzut dla Świrskiego? Chodzi o koncesję dla TVN Style

2024-05-23, 18:45

Będzie kolejny zarzut dla Świrskiego? Chodzi o koncesję dla TVN Style
Kolejny zarzut dla Świrskiego może dotyczyć przewlekłości w procesie koncesyjnym dla TVN Style. Foto: Schutterstock

Trwa analiza prawna, czy do wniosku o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przed Trybunałem Stanu można dołączyć kolejny zarzut. Chodzi o przewlekłość KRRiT w procesie koncesyjnym dla TVN Style. Świrski blokuje również pieniądze dla mediów publicznych. Tylko dla Polskiego Radia zalega z wypłatą ponad 72 mln zł. Na realizację misji mediów publicznych potrzeba - jak wylicza resort kultury - 3,5 mld zł.

Na środowym posiedzeniu KRRiT nierozstrzygnięte pozostało głosowanie w sprawie przyznania koncesji na kolejne 10 lat dla spółki TVN S.A. na nadawanie programu TVN Style. Jak wyjaśniła Rada w komunikacie, "zdaniem przewodniczącego przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa". "Z tego powodu struktura kapitałowa spółki zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów" – przekazano.

Kolejny zarzut dla Świrskiego?

Piotr Adamowicz, poseł Koalicji Obywatelskiej chce sprawdzić, czy jest możliwość uzupełnienia wniosku (o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przed Trybunałem Stanu) o kolejny zarzut, czyli o "zdecydowaną przewlekłość w procesie koncesyjnym dla TVN Style", czy też należałoby jednak zebrać ponownie podpisy pod nowym wnioskiem i potem połączyć oba wnioski.

Posłuchaj

Trwa analiza prawna, czy do wniosku o postawienie przewodniczącego KRRiT przed Trybunałem Stanu można dołączyć kolejny zarzut. Cz. I (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Przewodniczący podkomisji poseł Koalicji Obywatelskiej Maciej Wróbel zwrócił uwagę, że koncesja dla TVN Style wygasa 28 lipca, a postępowanie koncesyjne trwa dłużej, niż mówią o tym przepisy. Według Kodeksu Postępowania Administracyjnego sprawa powinna być załatwiona niezwłocznie. - A mija już ponad dziesięć miesięcy, wniosek o rekoncesję został złożony 7 lipca 2023 roku - podkreślił przewodniczący.

Członek KRRiT profesor Tadeusz Kowalski chciał, żeby podczas środowego posiedzenia Rady włączono sprawę do porządku obrad, ale wniosek przepadł w głosowaniu. - Nie ma żadnych powodów prawnych, żeby odmówić przedłużenia koncesji - mówił profesor podczas dzisiejszego posiedzenia podkomisji. Jednym z powodów odmowy ma być niewypełnianie koncesji przez stację.

Posłuchaj

Trwa analiza prawna, czy do wniosku o postawienie przewodniczącego KRRiT przed Trybunałem Stanu można dołączyć kolejny zarzut. Cz. II (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Profesor Tadeusz Kowalski zwrócił uwagę, że rzeczywiście monitoring programowy stacji wykazał odchylenie o cztery punkty procentowe w zakresie programów publicystycznych. - Ale ten punkt widzenia bardzo zależy od podmiotu - zaznaczył. Członek KRRiT wyjaśnił, że w 2022 roku żadna spółka mediów publicznych nie wykonała planów programowo finansowych, a odchylenia w zakresie niektórych form gatunkowych były większe niż 20 procent. - A więc ocena znaczenia odchylenia od deklaracji zawartej w koncesji zależy od podmiotu - najwyraźniej mamy do czynienia z nierównym traktowaniem podmiotów - mówił profesor Tadeusz Kowalski.

Posłuchaj

Trwa analiza prawna, czy do wniosku o postawienie przewodniczącego KRRiT przed Trybunałem Stanu można dołączyć kolejny zarzut. Cz. III (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Brzezinski reaguje na oświadczenie KRRiT. "Podważa nasze wspólne wartości"

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski we wpisie zamieszczonym na platformie X (dawniej: Twitter) przypomniał słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który podkreślił, że "dla obu naszych krajów współpraca amerykańsko-polska w zakresie bezpieczeństwa ma fundamentalne znaczenie"

"Ta współpraca przekłada się na obronę naszych wspólnych wartości, zaangażowanie na rzecz demokracji, wolności prasy, praworządności i wolności prowadzenia działalności gospodarczej. Wszystko, co podkopuje wiarę w przewidywalność klimatu inwestycyjnego w Polsce, jak wczorajsze oświadczenie KRRiT kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność" - zwrócił uwagę ambasador USA.

W komunikacie KRRiT przytoczono art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym "podmioty zagraniczne nie mogą posiadać (nawet pośrednio) więcej niż 49 proc. udziałów w spółce posiadającej koncesję w Polsce". Dodano, że "wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniono ustawę o radiofonii i telewizji w ten sposób, że zwiększono limit udziałowców spoza Unii Europejskiej w spółce posiadającej koncesję na rozpowszechnianie programu do 49 proc., a w przypadku udziałowców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 100 proc.".

W czwartek posłowie koalicji rządzącej złożyli w Sejmie wstępny wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunał Stanu. Pod dokumentem podpisało się 185 posłów. - Wniosek dotyczy trzech segmentów: blokowania około 300 mln zł z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych: TVN, TVN24, Radia Tok FM, Radia Zet. Trzecia grupa zarzutów dotyczy niewykonywania badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce - powiedział Piotr Adamowicz (KO).

Na misję potrzeba 3,5 mld zł

Wiceszef resortu kultury Andrzej Wyrobiec podkreślił, że zgodnie z przepisami prawa ustawodawca jest zobowiązany do pokrywania wszelkich kosztów związanych z realizacją misji publicznej przez nadawców publicznych.

Zgodnie z wyliczeniami media publiczne potrzebują 3,5 mld zł na realizację swojej misji - poinformował Wyrobiec. Jego zdaniem to minimalny poziom, który państwo będzie musiało spełnić, aby misja publiczna była właściwie realizowana.

Samemu Polskiego Radiu KRRiT zalega z płatnościami na kwotę ponad 72 milionów złotych.

Oglądaj także: "Świrski złamał trzy ustawy"

dn/PAP/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej