Podejrzane ruchy rosyjskiego okrętu w pobliżu Portugalii. Zarzuty o szpiegostwo

2024-05-23, 21:30

Podejrzane ruchy rosyjskiego okrętu w pobliżu Portugalii. Zarzuty o szpiegostwo
xx. Foto: Google Maps, screen X

Aż pięć dni okręt rosyjskiej floty badał zachodnie wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego. O jego obecności poinformowała portugalska marynarka wojenna. Dodano, że ruchy jednostki były monitorowane przez centrum operacji morskich armii oraz dwie fregaty.

Portugalskie siły zbrojne przekazały informacją o pojawieniu się rosyjskiej jednostki, która przemieszczała się na "wodach znajdujących się pod jurysdykcją Portugalii" w pobliżu zachodniego wybrzeża. W kierunku rosyjskiego okrętu podpłynęły dwie portugalskie fregaty.

"Tego rodzaju okręty są wykorzystywane do zbierania danych na temat znajdujących się w wodach i na dnie morskim zasobów, a także do identyfikacji i tworzenia map obszarów, przez które przebiegają kable podmorskie" - podała w oświadczeniu portugalska armia.

Media podają, powołując się na źródła w marynarce wojennej Portugalii, że rosyjska jednostka miała pojawić się u brzegów tego kraju w sobotę.

To nie pierwszy rosyjski okręt szpiegowski 

Cytowani przez Radio Observador wykładowcy z lizbońskiej Akademii Wojskowej nazwali jednostkę okrętem "szpiegowskim", przypominając, że od czasu agresji Rosji na Ukrainę liczba takich statków u brzegów Półwyspu Iberyjskiego znacząco wzrosła.

W połowie maja br. szef sztabu generalnego portugalskiej armii admirał Henrique Gouveia e Melo poinformował, że od stycznia 2023 r. u brzegów tego kraju pojawiło się w sumie 60 rosyjskich okrętów wojennych. Sprecyzował, że to czterokrotny wzrost w porównaniu z 2021 r.

Czytaj także:

PAP/kg/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej