Chiny manewrują wokół Tajwanu. Padły słowa o "objęciu władzy"

2024-05-24, 06:37

Chiny manewrują wokół Tajwanu. Padły słowa o "objęciu władzy"
Wielki ekran w Pekinie, pokazujący relację z chińskich manewrów. Foto: PAP/EPA/WU HAO

Chińska armia rozpoczęła drugi dzień manewrów wokół Tajwanu. Jak twierdzi Pekin, ćwiczenia mają na celu sprawdzenie zdolności do "objęcia władzy", dokonania ataków i opanowania kluczowych obszarów na wyspie.

Manewry mają kryptonim "Wspólny Miecz 2024A". Pekin twierdzi, że ćwiczenia są karą za separatystyczne akty sił niepodległościowych Tajwanu i ostrzeżeniem przed zaangażowaniem i prowokacjami sił zewnętrznych.

Tajpej potępia te manewry i mobilizuje swoje siły, by monitorowały ruchy chińskich jednostek. Niebo patrolowały samoloty F-16. Wczoraj, jak informował resort obrony Tajwanu, chińskie wojsko zbliżyło się na 44 kilometry od wyspy.

Naruszenie wód zastrzeżonych

Tajpej przekazał, że chińska straż przybrzeżna ósmy raz w tym miesiącu wpłynęła na wody zastrzeżone. Wezwano Chiny do powściągliwości i zaprzestania tego typu działań.

Chińska straż przybrzeżna podała z kolei informację o ćwiczeniach organów ścigania na wodach na wschód od Tajwanu. Skupiono się na doskonaleniu prowadzenia wspólnych rejsów i reagowania w sytuacjach awaryjnych oraz umiejętności weryfikacji i identyfikacji, ostrzegania i odpychania.

Prezydent uznany za separatystę

Chiny nazywają nowego prezydenta Tajwanu separatystą. Potępiły jego przemówienie inauguracyjne, w którym nalegał, by Pekin zaprzestał gróźb i mówił, że tylko Tajwan może decydować o swojej przyszłości. Polityk już wcześniej proponował rozmowy z Chinami, ale te odmawiały.

Chiny uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję, odwieczną i niezbywalną część swojego terytorium.

Czytaj także:

pg,iar

Polecane

Wróć do strony głównej