Chiny rozpoczęły manewry wojskowe wokół Tajwanu. "Irracjonalne prowokacje"

2024-05-23, 07:11

Chiny rozpoczęły manewry wojskowe wokół Tajwanu. "Irracjonalne prowokacje"
Chińska armia kolejny raz organizuje manewry wokół Tajwanu. Foto: Shutterstock/Hung Chung Chih

Chińska armia rozpoczęła ćwiczenia wokół Tajwanu, podają tamtejsze media państwowe. Manewry potępiło tajwańskie ministerstwo obrony.

Ćwiczenia prowadzone są w Cieśninie Tajwańskiej, na północy, południu i wschodzie Tajwanu, a także w obszarach wokół wysp Kinmen, Matsu, Wuqiu i Dongyin.

Demonstracja siły

Za rozpoczęcie dwudniowych manewrów wojskowych wokół wyspy Chiny zostały potępione przez tajwańskie ministerstwo obrony narodowej. Ćwiczenia określono mianem "irracjonalnych prowokacji", a doszło do nich trzy dni po zaprzysiężeniu nowego prezydenta.

"Jest to również silne ostrzeżenie dla separatystycznych sił 'niepodległości Tajwanu' za ich akty 'niepodległości' i poważne ostrzeżenie dla sił zewnętrznych przed ingerencją i prowokacją" - czytamy w depeszy chińskiego ministerstwa obrony.

Podważenie pokoju i stabilności

Tajwański resort obrony oświadczył, że ubolewa nad "irracjonalnymi prowokacjami i działaniami, które podważają regionalny pokój i stabilność" oraz że odpowie poprzez rozmieszczenie sił powietrznych, morskich i lądowych "w obronie wolności, demokracji i suwerenności Republiki Chińskiej", czyli Tajwanu.

Komunistyczne władze Chin utrzymują, że Tajwan jest częścią ich terytorium i określają zaprzysiężonego w poniedziałek nowego demokratycznie wybranego prezydenta Tajwanu Laia Ching-te jako "niebezpiecznego separatystę", który sprowadzi na wyspę "wojnę i upadek".

Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu podkreśla, że w obliczu "powtarzających się działań Pekinu, wszyscy oficerowie i żołnierze Armii Narodowej stoją na straży, podtrzymując silną wolę 'przygotowania do wojny, niedążenia do wojny, reagowania na wojnę, nieunikania wojny' i mają zdolność, determinację i pewność siebie, aby zagwarantować bezpieczeństwo narodowe".

Czytaj także:

pg,iar,pap

Polecane

Wróć do strony głównej