Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Putin podpisał dekret

2024-05-24, 08:54

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Putin podpisał dekret
Zgodnie z dekretem przejęciu podlegać będą udziały w spółkach, nieruchomości, majątek ruchomy i prawa majątkowe w Rosji. Foto: EPA/YURI KOCHETKOV

Dyktator Rosji Władimir Putin podpisał dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Jak pisze agencja Reutera, według ekspertów i ekonomistów zdolność Rosji do przejmowania zagranicznych aktywów została ograniczona przez malejące inwestycje innych krajów po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Moskwa może jednak sięgać po środki pieniężne inwestorów prywatnych. Podpisany w czwartek przez Putina dekret zakłada, że rosyjski podmiot będzie miał możliwość zwrócenia się do rosyjskiego sądu z wnioskiem o ustalenie, czy jego majątek w USA został przejęty bezpodstawnie i będzie mógł domagać się odszkodowania.

Sąd nakaże wówczas, w ramach rekompensaty, przejęcie amerykańskich aktywów lub majątku znajdującego się w Rosji z listy, która będzie sporządzona przez rosyjską rządową komisję ds. sprzedaży aktywów zagranicznych.

Zgodnie z dekretem przejęciu podlegać będą udziały w spółkach, nieruchomości, majątek ruchomy i prawa majątkowe w Rosji, będące własnością podmiotów z USA. Były prezydent Dmitrij Miedwiediew przyznał w zeszłym miesiącu, że Rosja posiada niewielką ilość amerykańskiej własności państwowej i że reakcja odwetowa Rosji będzie także obejmować majątek osób prywatnych.

Zabór własności prywatnej

Aktywa wielu inwestorów zagranicznych, zarówno indywidualnych, jak i największych amerykańskich funduszy inwestycyjnych, przechowywane są na specjalnych rachunkach, wprowadzonych przez Rosję wkrótce po ataku na Ukrainę i nałożeniu sankcji na Moskwą. Środków znajdujących się na tych kontach nie można transferować poza Rosję bez zgody władz w Moskwie.

W zeszłym tygodniu sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył, że Kongres wyraził zgodę na konfiskatę rosyjskich aktywów w Ameryce i Waszyngton zamierza z tego skorzystać. Blinken zapowiedział jednocześnie, że USA zamierzają współpracować z państwami G7, które na razie zdecydowały się wykorzystać przychody z wartych ok. 300 mld euro rosyjskich aktywów.

Czytaj także:

PAP/mk

Polecane

Wróć do strony głównej