Polak skazany za szpiegostwo w Kongo. MSZ: nie znał obyczajów

2024-05-24, 18:00

Polak skazany za szpiegostwo w Kongo. MSZ: nie znał obyczajów
Kongijski sąd skazał Polaka na dożywocie za szpiegostwo. W sprawie zainterweniuje prezydent Andrzej Duda.Foto: PAP/EPA/KASEREKA MOISE

Prezydent Andrzej Duda podejmie interwencję w sprawie polskiego podróżnika Mariusza Majewskiego, który został skazany na dożywocie w kongijskim więzieniu. Tamtejszy sąd oskarżył 52-latka o szpiegostwo.

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Paweł Wroński powiedział, że w sprawie Mariusza Majewskiego, więzionego obecnie w Kongo, zapadł wyrok dożywotniego więzienia. Strona kongijska oskarża polskiego podróżnika o szpiegostwo. - Pan Mariusz Majewski nie jest szpiegiem - podkreślił rzecznik MSZ. - Jest człowiekiem, który należy do Klubu Podróżników i w ten sposób realizuje swoje pasje - dodał.

Zbieg okoliczności

Wroński zwrócił uwagę, że obecność Polaka w Kongo była wynikiem "zbiegu okoliczności, a jego zachowania wynikały z nieznajomości miejscowych obyczajów". - Liczymy, że w kolejnych instancjach ten bardzo surowy i bardzo drastyczny wyrok zostanie zmieniony - powiedział rzecznik.

Wroński przekazał, że w sprawie polskiego obywatela będzie niebawem interweniował prezydent Andrzej Duda.

- Wcześniej interweniowało kierownictwo resortu - pan minister Andrzej Szejna i pani minister Henryka Mościcka-Dendys - przypomniał rzecznik. - Mamy świadomość bardzo trudnej sytuacji politycznej w Kongo, toczącej się tam wojny o charakterze domowym, niedawnej próby zamachu stanu - dodał. Wroński wyraził przy tym nadzieję, że "w tej kwestii zwycięży sprawiedliwości".

Apel MSZ do Polaków

Sytuacja polityczna w Demokratycznej Republice Konga jest napięta. W stolicy kraju Kinszasie i innych większych miastach dochodzi do demonstracji, zamieszek i starć ze służbami bezpieczeństwa. Kilka dni temu wojsko udaremniło próbę zamachu stanu na prezydenta Felixa Tshikediego, w której mieli uczestniczyć kongijscy i zagraniczni bojownicy.

Rzecznik resortu dyplomacji podkreślił, że ministerstwo dołoży wszelkich starań, aby sprowadzić polskiego obywatela do kraju. Jednocześnie zaapelował o ostrożność i unikanie podróży do Konga w najbliższym czasie. 

Czytaj także:

IAR/Olendzki/egz

Polecane

Wróć do strony głównej