REKLAMA

Będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego

2024-05-24, 17:42

Będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego
Sejmowa komisja śledcza do spraw wyborów kopertowych złoży do prokuratury zawiadomienia na Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego. Foto: East News/ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Sejmowa komisja śledcza do spraw wyborów kopertowych złoży do prokuratury zawiadomienia na Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego. Poinformował o tym przewodniczący komisji, poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.

Dariusz Joński powiedział, że zawiadomienie wobec prezesa Prawa i Sprawiedliwości będzie dotyczyło "sprawczości kierowniczej".

- Za to, że to on podejmował decyzje, choć nie miał żadnych do tego uprawnień. Ani marszałek Witek, ani premier nie upoważnili go do tego, by decydował o terminie i sposobie przeprowadzenia wyborów - dodał Dariusz Joński.


Posłuchaj

Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński o Jarosławie Kaczyńskim (źr. IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Zawiadomienie wobec Mateusza Morawieckiego dotyczy podpisania przez byłego premiera decyzji o organizacji wyborów kopertowych.

REKLAMA

Przewodniczący komisji śledczej mówił, że były premier bez podstawy prawnej, z opiniami prawnymi na biurku - na których było czarno na białym, że podpisanie tych decyzji to odpowiedzialność karna majątkowa i konstytucyjna - podpisał decyzję.

- W ślad za tym wydano prawie sto milionów złotych - powiedział poseł Joński.


Posłuchaj

Dariusz Joński o planach złożenia zawiadomienia ws. Mateusza Morawieckiego (źr. IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Inne wnioski do prokuratury

Polityk zapowiedział również złożenie wniosków do prokuratury wobec byłej marszałkini Sejmu Elżbiety Witek, byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz kierownictwa Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych i Poczty Polskiej.

REKLAMA

***

Zobacz także:

/IAR/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej