REKLAMA

Jurgiel odchodzi z PiS-u. Napisał list do Kaczyńskiego

2024-05-27, 18:13

Jurgiel odchodzi z PiS-u. Napisał list do Kaczyńskiego
Krzysztof Jurgiel. Foto: EastNews/Pawel Wodzynski

Krzysztof Jurgiel wystosował oświadczenie do prezesa Jarosława Kaczyńskiego, w którym poinformował o tym, że rezygnuje z członkowska w formacji. Jak zaznaczył, ten krok "stanowi wyraz braku akceptacji standardów postępowania w partii Prawo i Sprawiedliwość", na które dłużej nie może przyzwalać. 

Na początku oświadczenia Jurgiel przypomniał, że był jednym z założycieli PiS. Wskazał też powody, dla których był w partii Jarosława Kaczyńskiego. Jak wspomniał, jednym z celów było "umocnienie demokracji, praworządności i wolności obywatelskich".

"Ostatnie dni - wyjątkowo przykre dla mnie osobiście - ujawniły, jak zmieniło się ugrupowanie, które powstało 30 lat temu w kontrze do patologii ówczesnego życia politycznego. Dlatego z bólem i żalem, ale zgodnie z własnym sumieniem opuszczam partię Prawo i Sprawiedliwość" - wskazał polityk.

Jurgiel o utracie większości na Podlasiu

Następnie były już europoseł PiS nawiązał do utraty władzy w Sejmiku Województwa Podlaskiego. Jak tłumaczył, to skutek "braku dialogu i utraty zaufania społecznego".

"Tymczasem zamiast refleksji nad przyczynami porażki, regionalni działacze PiS błyskawicznie zaczęli pomawiać mnie o takie postępowanie bądź właściwości, które poniżyły mnie w opinii publicznej lub naraziły na utratę zaufania (...) poprzez przypisywanie mi działań, których nie podejmowałem" - kontynuował Jurgiel.

REKLAMA

Dalej w liście do Kaczyńskiego zaznaczył, że prezes PiS, zamiast wysłuchać jego opinii i rozważyć argumentacje, zawiesił jego członkostwo. "Jest to oczywiste naruszenie nie tylko moich dóbr osobistych, ale również statutu partii" - wskazał.

Na koniec Jurgiel dodał, że nie zamierza przyzwalać na takie postępowanie. Wyjaśnił, że jego rezygnacja z członkostwa w PiS nie oznacza wycofania się z życia publicznego.

Jurgiel zawieszony przez Kaczyńskiego

Krzysztof Jurgiel został zawieszony w prawach członka PiS przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który obwiniał go m.in. o utratę władzy w sejmiku w województwie podlaskim.

REKLAMA

Polityk europosłem jest od 2019 roku. W latach 2005-2006 oraz 2015-2018 pełnił funkcję ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Czytaj także:

FB/PAP/sb/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej