Fundusz Sprawiedliwości. Ziobryści na celowniku prokuratury
Posłowie Suwerennej Polski mają usłyszeć zarzuty ustawiania konkursów na milionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Jak ujawniły media, wnioski prokuratury o uchylenie immunitetów mają dotyczyć Marcina Romanowskiego i Dariusza Mateckiego. Na dziś Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział także wyniki audytu w ministerstwie i podsumowanie działań ws. Funduszu Sprawiedliwości.
2024-05-29, 07:12
Prokuratura Krajowa, która prowadzi śledztwo dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, podała pod koniec marca, że postawiła w tej sprawie zarzuty siedmiu osobom. To m.in. byli i obecni urzędnicy MS, zajmujący się funduszem, którego głównym celem, w założeniu, jest pomoc ofiarom przestępstw. W związku ze śledztwem w kilkudziesięciu miejscach w kraju ABW wraz z prokuratorami przeprowadziła przeszukania, m.in. w domu b. szefa MS Zbigniewa Ziobry.
Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk poinformował wówczas, że w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości trwają analizy pod kątem przygotowania wniosków o uchylenie immunitetu politykom.
Główni zaangażowani
Nazwiska posłów Solidarnej Polski, którym o uchylenie immunitetów ma wnioskować prokuratura ujawnił Onet.
"Zaufany człowiek Zbigniewa Ziobry, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, to bohater najnowszej odsłony afery w Funduszu Sprawiedliwości, czyli »taśm ziobrystów«. W ramach kierownictwa ministerstwa bezpośrednio nadzorował Fundusz Sprawiedliwości i został nagrany przez swego współpracownika Tomasza Mraza, który kierował Funduszem" - czytamy w serwisie, który podał, że "wniosek o uchylenie Romanowskiemu immunitetu jest już na ukończeniu".
REKLAMA
Dodano, że prokuratura postawi mu zarzuty za ustawianie konkursów na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.
Wcześniej radny, teraz poseł
"Drugim politykiem Suwerennej Polski, który usłyszy zarzuty w tej sprawie, będzie świeżo upieczony poseł Dariusz Matecki. Jeszcze jako szczeciński radny Suwerennej Polski prowadził kilka fundacji, które dostawały milionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości, zarządzanego przez jego partyjnych kolegów" - czytamy.
Tomasz Mraz, który ujawnił nagrania, których dokonywał w Ministerstwie Sprawiedliwości, mówił między innymi, że ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister Marcin Romanowski informowali niektóre podmioty startujące w konkursach o pieniądze z Funduszu o tym, że konkurs zostanie ogłoszony i jakie będą jego warunki. Zbigniewa Ziobrę nazwał "głównym decydentem" w tej sprawie.
Nie tylko ustawiane konkursy
Posłowie Romanowski i Matecki to kolejne nazwiska związane z nieprawidłowościami w wydawaniu środków z FS. Wczoraj prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS Michałowi Wosiowi.
REKLAMA
Podstawą wniosku są ustalenia prokuratury m.in. dotyczące przeznaczenia z Funduszu Sprawiedliwości 25 mln zł na zakup Pegasusa. Bodnar zaznaczył, że liczący 28 stron dokument został wystosowany na kanwie postępowania przygotowawczego prowadzonego przez zespół śledczy nr 2 Prokuratury Krajowej. To ten zespół bada nieprawidłowości w zarządzaniu i wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości.
Szef resortu sprawiedliwości mówił również, że wniosek ws. Michała Wosia "bazuje na całym szeregu dowodów, które zostały zebrane". Są to: zeznania świadków, materiały zebrane przez Najwyższą Izbę Kontroli, wyjaśnienia podejrzanego Tomasza Mraza, b. dyrektora departamentu FS w resorcie sprawiedliwości, ustalenia głównego rzecznika dyscypliny finansów publicznych i "cały szereg dokumentów, które zostały przeanalizowane przez prokuraturę".
- Najzwyczajniej w świecie nie było podstaw prawnych do zakupu tego oprogramowania ze środków Funduszu Sprawiedliwości i tego dotyczy zarzut - podkreślił Bodnar.
Wyniki audytu
Minister Sprawiedliwości zapowiedział po zeznaniach Tomasza Mraza przed komisją ds. rozliczeń PiS, że w środę 29 maja odbędzie się konferencja prasowa, podczas której przedstawione zostanie podsumowanie działań dotyczących Funduszu Sprawiedliwości oraz wyniki przeprowadzonego audytu.
REKLAMA
- Wychodzimy z przeszłości i idziemy do przodu w kontekście ogłoszenia nowych, w pełni transparentnych, profesjonalnie przygotowanych konkursów - powiedział szef MS i prokurator generalny. Wyjaśnił wtedy, że "znajdujemy się na etapie" przygotowywania wniosków o uchylenie immunitetów w sprawie dotyczącej FS. - Używam liczby mnogiej, ponieważ to będzie więcej niż jeden wniosek - mówił.
W końcu marca br. w kilkudziesięciu miejscach w kraju, na polecenie prokuratorów prowadzących śledztwo ws. wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości, ABW wraz z prokuratorami prowadziła przeszukania i zatrzymania. Przeszukano m.in. domy b. ministra sprawiedliwości, posła klubu PiS i polityka Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry oraz dom i pokój w hotelu sejmowym b. wiceministra sprawiedliwości, posła klubu PiS Michała Wosia.
- Taśmy Mraza. Romanowski: ojciec Morawieckiego to ruski agent, a on sam niemiecki
- Szokujące wyznanie posła Tyszki ws. Funduszu Sprawiedliwości. "Dostawałem propozycje"
pg,Onet,pap,iar,MS
REKLAMA