Fałszywa depesza PAP. Ekspert wskazuje, jak bronić się przed dezinformacją

Możemy się bronić przed dezinformacją - poszerzając swoją wiedzę. Społeczeństwo niewyedukowane jest najbardziej podatne na fake newsy - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Jarosław Bartniczuk z Business Centre Club. Komentował m.in. atak na Polską Agencję Prasową.

2024-05-31, 15:23

Fałszywa depesza PAP. Ekspert wskazuje, jak bronić się przed dezinformacją
W serwisie PAP pojawiła się fałszywa depesza o rzekomej mobilizacji wojskowej w Polsce. Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa mówił w Polskim Radiu 24 o walce z dezinformacją. Foto: shutter/Bits And Splits

Po godzinie 14.00 dwukrotnie w serwisie PAP ukazała się nieprawdziwa depesza pod tytułem: "Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja". Polska Agencja Prasowa natychmiast zdementowała informację i wyjaśnia okoliczności powstania nieprawdziwej depeszy.

Depesza zaczynała się od zdania: "1 lipca 2024 roku ogłaszona zostanie w Polsce częściowa mobilizacja wojskowa. 200 tysięcy obywateli Polski, zarówno byłych wojskowych, jak i zwykłych cywilów zostanie powołanych do obowiązkowej służby wojskowej. Wszyscy zmobilizowani zostaną wysłani na Ukrainę" (pisownia oryginalna - PAP). Te zdania nie są prawdziwe - informuje Polska Agencja Prasowa.

Atak na PAP? Ekspert: najważniejsza jest edukacja, osoby niewyedukowane są podatne na fake newsy

W Polskim Radiu 24 sprawę komentował na gorąco ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Jarosław Bartniczuk z Business Centre Club. Gość audycji stwierdził, że na razie nie wiadomo, czy doszło do ataku hakerskiego, czy też może do zamieszczenia fałszywej informacji wykorzystano jakiegoś pracownika PAP.

- Pole konfliktów dzisiejszych bloków państw nie ogranicza się tylko - tak jak za czasów zimnej wojny - do potęgi militarnej, do uzbrojenia. Natomiast celuje się też w "miękkie podbrzusze" przeciwników. Tak jak u nas, w państwie demokratycznym, największą bronią, moim zdaniem bardzo skuteczną, są rozsyłane w cyberprzestrzeni fake newsy, deepfake'i, po to, żeby przestraszyć społeczeństwo, bądź je poróżnić - mówił Jarosław Bartniczuk.

REKLAMA

Ekspert został zapytany o to, jak przeciwdziałać tego rodzaju dezinformacji. - Możemy się przed tym bronić - poszerzając swoją wiedzę (...). Społeczeństwo, które jest niewyedukowane, które nie ma pojęcia o sytuacji geopolitycznej (...) jest bardzo podatne. Natomiast ktoś, kto jest świadomy, od razu odsiewa takie informacje od prawdziwych wiadomości - wyjaśnił Bartniczuk.

Dodał, że problematyczne jest przekazywanie fałszywych informacji przez osoby nieświadome, np. w mediach społecznościowych, bo wówczas jest je dużo trudnej odróżnić od prawdy.

Fałszywa depesza PAP to cyberatak? Politycy i służby reagują

Sprawę fałszywej depeszy PAP już skomentował szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec. Polityk potwierdził, że "rzekomy komunikat PAP na temat mobilizacji jest nieprawdziwy". Jan Grabiec zapewnił także, że służby wyjaśniają incydent.

"Wszystko wskazuje na cyberatak i zaplanowaną dezinformację" - tak o incydencie w Polskiej Agencji Prasowej napisał minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wicepremier Gawskowski podkreślił, że depesza PAP jest nieprawdziwa i zapewnił, że jego resort wyjaśnia incydent.

REKLAMA

Sprawę bada także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "W związku z prawdopodobnie rosyjskim cyberatakiem na Polską Agencję Prasową i podaniem dezinformujących wiadomości o rzekomej mobilizacji w Polsce, ABW we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji podjęła natychmiastowe działania" - poinformował rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Jarosław Bartniczuk o walce z dezinformacją (Temat dnia) 19:58
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Ewa Wasążnik
Gość: Jarosław Bartniczuk (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Business Centre Club)
Data emisji: 31.05.2024
Godzina emisji: 14.09

IAR/PAP/Polskie Radio 24jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej