Polskie drużyny znają potencjalnych rywali w Europie. Z kim mogą zagrać Jagiellonia, Wisła, Śląsk i Legia?

W europejskich pucharach w przyszłym sezonie Polskę reprezentować będą piłkarze Jagiellonii Białystok, Wisły Kraków, Śląska Wrocław i Legii Warszawa. Wiadomo już, które drużyny staną na drodze polskich ekip w pierwszych fazach eliminacji Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz Ligi Konferencji.

2024-06-03, 09:57

Polskie drużyny znają potencjalnych rywali w Europie. Z kim mogą zagrać Jagiellonia, Wisła, Śląsk i Legia?
Piłkarze Jagiellonii Białystok w walce o Ligę Mistrzów na pewno zmierzą się z silnymi przeciwnikami . Foto: PAP/Artur Reszko

Sezon 2023/2024 w europejskich pucharach został zakończony w sobotę.

W finale Ligi Mistrzów lepszy okazał się Real Madryt, który w drodze po piętnasty tytuł pokonał Borussię Dortmund 2:0. Wcześniej Ligę Europy wygrała Atalanta Bergamo, a w Lidze Konferencji zwyciężył Olympiakos Pireus.

Niebawem polskich kibiców czekają natomiast emocje związane z występami naszych klubów, które będą walczyć o kwalifikację do europejskich rozgrywek. Wiadomo już, kto potencjalnie może stanąć na początku ich eliminacyjnej drogi.

Trzy szanse Jagiellonii. Wisła rozstawiona

Mistrzowie Polski rozpoczną walkę od drugiej rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Jagiellonia Białystok w ostatnich sezonach nie rywalizowała w Europie, co oznacza, iż już na tym etapie rozgrywek nie będzie rozstawiona.

REKLAMA

Brak wysokiego współczynnika oznacza, że Żółto-Czerwoni mogą trafić na naprawdę poważnych rywali. Potencjalnymi przeciwnikami białostoczan w drugiej rundzie eliminacji są takie ekipy jak Łudogorec Razgrad, PAOK Saloniki, Sparta Praga, Malmoe, Midtjylland, Bodo/Glimt, Slovan Bratysława, Karabach Agdam, Ferencvaros oraz Maccabi Tel Awiw.

Oczywiście w przypadku awansu, w kolejnych rundach Jagiellonia również nie będzie rozstawiona. W przypadku odpadnięcia z walki o Ligę Mistrzów, podopieczni Adriana Siemieńca "spadną" do eliminacji Ligi Europy. Gdyby i tam im się nie powiodło, wciąż będą mieli szansę gry o Ligę Konferencji. W praktyce oznacza to, iż mistrzowie Polski muszą wygrać latem jeden eliminacyjny dwumecz, by jesienią zagrać w europejskich pucharach.

Od pierwszej rundy eliminacji Ligi Europy rywalizację rozpocznie sensacyjny zdobywca Pucharu Polski. Wisła Kraków będzie na tym etapie rozstawiona. Jej potencjalni rywale to Elfsborg (Szwecja), Corvinul (Rumunia), Botew Płowdiw (Bułgaria), Zira FK (Azerbejdżan), Rużomberok (Słowacja) oraz KF Llapi (Kosowo).

Wydaje się, że z przynajmniej niektórymi z tych przeciwników pierwszoligowiec jest w stanie powalczyć. W przypadku niepowodzenia "Biała Gwiazda" będzie musiała szukać szczęścia w eliminacjach Ligi Konferencji.

REKLAMA

Legia będzie miała łatwiej niż Śląsk

W nich od drugiej rundy rywalizować będą z kolei Śląsk Wrocław i Legia Warszawa. Choć wrocławianie zakończyli sezon jako wicemistrzowie Polski, w eliminacjach Ligi Konferencji nie będą rozstawieni, inaczej niż Legia. Warszawianie choćby w poprzedniej edycji tych rozgrywek wyszli z grupy, co przekłada się na dobry współczynnik punktowy.

Legioniści mają bowiem gwarancję rozstawienia aż do ostatniej, czwartej rundy eliminacji, o ile wcześniej nie zostaną oczywiście wyeliminowani.

Na kogo polskie zespoły mogą trafić w drugiej rundzie? Wśród potencjalnych przeciwników Legii najgroźniejsze wydają się być FK Sarajewo, kosowska FK Drita czy dwa kluby z Norwegii: Tromsoe lub Brann Bergen.

Znacznie trudniejszych rywali może wylosować Śląsk. Istanbul Basaksehir, CFR Cluj, Maccabi Hajfa, AEK Ateny czy Omonia to zespoły, które z pewnością mierzą w awans do fazy ligowej rozgrywek.

REKLAMA

Z drugiej strony, podopieczni Jacka Magiery mogą też trafić na zespoły takie jak np. islandzki Breidablik, armeński Ararat czy B36 Torshavn z Wysp Owczych.

W przyszłym sezonie europejskie puchary czeka rewolucja. Liga Mistrzów, Liga Europy i Liga Konferencji będą rozgrywane bez tradycyjnej fazy grupowej. Zamiast niej, 36 klubów rywalizujących w każdych z tych trzech rozgrywek będą rywalizowały w fazie ligowej, w której rozegrają po osiem (LM, LE) lub po sześć (LK) spotkań.

Aby rywalizować w odnowionych rozgrywkach, polskie kluby muszą jednak się do nich najpierw zakwalifikować...

Czytaj także:

/empe

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej