Próby laserowe między satelitami. Rosja chce mieć swoje Starlinki

Rosja przeprowadziła próbę komunikacji laserowej między dwoma satelitami w kosmosie - poinformowała firma Biuro 1440. Budowa satelitów miała zająć 14 miesięcy.

2024-06-03, 18:56

Próby laserowe między satelitami. Rosja chce mieć swoje Starlinki
Grafika koncepcyjna NASA z 2014 roku: Optical Payload for Lasercomm Science (OPALS) system do łączności laserowej. Foto: NASA/Jet Propulsion Laboratory

Biuro 1440 twierdzi, że testy technologii samodzielnie opracowanej przez tę firmę przebiegły pomyślnie. Wiązkę laserową przesłano między satelitami oddalonymi od siebie o około 30 km - przesłano 200 GB, z małym współczynnikiem błędów.

Z kolei ministerstwo cyfryzacji Rosji oświadczyło, że ta technologia zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach kraju, a także łączność z innymi trudno dostępnymi miejscami.

Podało też, że Biuro 1440 zamieściło na niskiej orbicie trzy satelity, komunikujące się przez 5G.

REKLAMA

Komunikacja laserowa w kosmosie

Z technologii niedawno zaczął korzystać SpaceX - w styczniu informowano, że Starliniki wykorzystują obecnie 9 tysięcy laserów, w celu udostępniania internetu na całym świecie. Informowano, że przesłano 42 miliony GB dziennie (42 petabajty). Opowiedział o tym jeden z inżynierów Space X, Travis Brashears. Starlink przesyła klientom internet poprzez fale radiowe, ale łącza laserowe pomagają satelitom tam, gdzie nie ma stacji naziemnych, na przykład nad oceanem - wtedy satelity mogą tworzyć świetlną sieć kratową.  

***

Od dłuzszego czasu NASA prowadzi próby dotyczące komunikacji laserowej w kosmosie - miały one miejsce już w 2013 roku. 

W listopadzie tego roku podczas misji Artemis 2  astronauci NASA będą testować komunikację laserową. Umożliwi ona przesyłanie na ziemię dużo większej ilości danych.  

REKLAMA

To przeskok komunikacyjny porównywany do przejścia do internetu światłowodowego.

Rosja o inwestycjach w internet satelitarny

Prezydent Rosji Władimir Putin w swoim przemówieniu przed Zgromadzeniem Federalnym 29 lutego 2024 r. polecił przeznaczyć 116 miliardów rubli na rozwój szybkiego Internetu satelitarnego. w następnej dekadzie. Media zaznaczały wtedy, że w Rosji nie ma ani projektu państwowego na konstelacji niskiej orbity w zakresie usług internetowych, ale prywatna inicjatywa Rassvet z firmy Biuro 1440 jest zainteresowana wsparciem państwa.

***

Czytaj także:

***

Militarnyj/Astrofaza/pcm.org/ Wiedomosti / agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej