Z Rosji jak z piekła. Szokujące zdjęcia ukraińskich jeńców
Ukraińscy jeńcy, wojskowi, funkcjonariusze straży granicznej, którzy w ramach wymiany powrócili do kraju, są w dramatycznie złym stanie fizycznym, wychudzeni i wycieńczeni. To samo dotyczy cywilów, w tym młodej śledczej ukraińskiej policji.
2024-06-01, 18:15
Wymianie podlegało 71 ukraińskich pograniczników i wojskowych, wraz z nimi Rosjanie uwolnili także czterech cywilów. Na teren Ukrainy dotarli w piątek 31 maja.
Ukraińska straż graniczna opublikowała zdjęcia i filmy, które pokazują ich pierwsze chwile po wyjściu z autobusów.
Na opublikowanych mateieriałach widać, ze jeńcy są wycieńczeni, wyjątkowo wychudzeni.
REKLAMA
Wycieńczona młoda policjantka
Wśród uwolnionych cywilów jest młoda kobieta, 24-letnia śledcza Mariana Czeczeliuk. Dziewczyna w marcu 2022 roku razem z siostrą Aliną chroniła się w bunkrach Azowstalu. Mariany nie uwolniono ze względu na jej służbę w policji. Próbowano namówić ją do zdrady kraju - groźbami i obietnicą wysokiej pensji.
Jak podają ukraińskie media, rodzice schronili się gdzie indziej, i potem walczyli o uwolnienie córek. Według mediów , przedstawiciele ONZ i Czerwonego Krzyża obiecali zabrać 22-letnią Marianę i 15-letnią wówczas Alinę do Zaporoża, zamiast tego zabrano je do wsi Bezimenne na filtrację przez wojska rosyjskie. Alina wróciła do rodziców. Mariana zaś trafiła do aresztu i miała doświadczyć wielu tortur - była głodzona, bita i maltretowana w inny sposób.
Kogo uwolniono?
Stronie ukraińskiej udało się doprowadzić do wymiany 70 mężczyzn i pięć kobiet, w tym sześciu oficerów oraz 65 szeregowców i sierżantów. Co najmniej jedna trzecia uratowanych jest ranna, poważnie chora lub niepełnosprawna.
Uwolniono 37 przedstawicieli wojsk Ukrainy, w tym 13 z marynarki wojennej i dwóch z sił powietrznych. Do tego: 21 członków gwardii narodowej, 7 funkcjonariuszy straży granicznej, sześciu członków obrony terytorialnej i czterech ukraińskich cywilów.
REKLAMA
Wśród nich jest 19 obrońców Wężowej Wyspy, 14 żołnierzy broniących elektrowni jądrowej w Czarnobylu i 10 obrońców Mariupola.
Była to 52. wymiana od lutego 2022 roku. W sumie z niewoli wróciło 3210 obrońców Ukrainy - podają ukraińskie media. Poprzednia wymiana, jak zaznaczono, miała miejsce w lutym.
Czytaj także:
- "Tuńczyk po krymsku". Szefem kuchni ukraińskie drony [WIDEO]
- Odpowiadał za plany NATO. Nie ma wątpliwości. "To byłaby katastrofa"
***
REKLAMA
DPSU/rbc.ua/X/in.//agkm/
REKLAMA