Boeing zwiększa zatrudnienie w Polsce. Nowe miejsca pracy dla kilkuset osób

Kolejnych kilkuset specjalistów ma znaleźć pracę w oddziałach firmy Boeing w Polsce. - Będą pracować przy projektach cywilnych i obronnych - zapowiedzieli przedstawiciele firmy w Warszawie, podczas uroczystości otwarcia nowego kompleksu. Firma stworzy miejsca pracy w Gdańsku, Rzeszowie i Poznaniu.

2024-06-03, 22:00

Boeing zwiększa zatrudnienie w Polsce. Nowe miejsca pracy dla kilkuset osób
Boeing zatrudni w Polsce kolejnych kilkuset pracowników. Foto: Shutterstock/Michael Vi

Oddziały firmy Boeing w Polsce zatrudniają obecnie ponad 1100 osób.

Zadania nowego kompleksu skupią się na inżynierii strukturalnej i produkcyjnej, inżynierii oprogramowania i systemów, które będą wykorzystywane w programach komercyjnych, obronnych i usługowych.

Dyrektor Boeinga na Polskę i Ukrainę Honorata Hencel przypomniała, że firma Boeing jest obecna w naszym kraju od 35 lat, kiedy podpisano umowę na samoloty Boeing 767 dla Lotu. Wkrótce potem WZK Mielec podpisało umowę z amerykańską korporacją, dostarczając przez kilkanaście lat tysiące komponentów do modeli 757, 747 i 777.

Rola polskich inżynierów 

Hencel podkreśliła, że obecnie mapy nawigacyjne tworzone w Gdańsku są używane przez blisko połowę użytkowników wyrobów Boeinga. Polscy inżynierowie uczestniczą także w produkcji elementów awioniki i łączności, a także tworzeniu oprogramowania pomagającego prawidłowo rozłożyć ładunek w samolocie. Działające w Rzeszowie centrum dystrybucji Boeinga jest drugim pod względem wielkości w Europie. Kobiety to 46 proc. polskich pracowników firmy i połowa kadry menadżerskiej.

REKLAMA

- Otwarcie nowego centrum inżynieryjnego w Polsce było dla nas naturalnym krokiem, ponieważ znajduje się tutaj wielu z naszych klientów, ale także partnerów przemysłowych, akademickich i badawczych, w tym ceniony Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa - powiedziała wiceprezes Boeinga zarządzająca Boeing Engineering Poland & Ukraine Linda Hapgood. - Przede wszystkim jednak, znaleźliśmy tu niezbędne umiejętności potrzebne naszym projektom inżynierskim - dodała.

Potencjał badawczy Polski 

Na "solidną kadrę" zwrócił uwagę także prezes i dyrektor generalny Boeinga David L. Calhoun, który mówił też o konieczności opracowywania nowych produktów potrzebnych "do obrony wolnego świata".

- Mamy w Polsce potencjał badawczy, który może służyć lotnictwu na całym świecie - powiedział minister nauki Dariusz Wieczorek. Zapewnił, że polski rząd stawia na badania i rozwój. - Chcemy być liderami jeżeli chodzi o wdrażanie nowych technologii, badania, rozwój, wszystkie tego typu działania będziemy wspierać - zadeklarował.

Polska docenia rolę Boeing

Wiceminister obrony Paweł Bejda oświadczył, że w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę "Rzeczpospolita jako państwo przyfrontowe docenia rolę firmy Boeing i tego, że centrum inżynierskie zostaje otwarte w Warszawie". Wyraził zadowolenie, że "Boeing sięga po talenty inżynierskie" w Polsce i że firma "na stałe zapuściła korzenie biznesowe w RP, wzmacniając również bezpieczeństwo - nie tylko państwa polskiego, ale całej Europy". Dodał, że Polska dostrzega rolę rząd USA jako "strażnika pokoju na świecie", podkreślał znaczenie członkostwa Polski w NATO i UE.

REKLAMA

Przypomniał, że Polska przygotowuje się do wprowadzenia śmigłowców bojowych AH-64 Apache. - Rozmawiamy również o platformie F-15, o Chinookach jako śmigłowcach transportowych, które też są potrzebne polskiej armii - powiedział, zapowiadając dalsze zwiększanie wydatków obronnych.

Biura Boeinga w Polsce

Główne biuro inżynieryjne Boeinga w Rzeszowie zajmuje się inżynierią mechaniczną i elektryczną oraz bieżącym wsparciem klientów. Oddział w Gdańsku pracuje nad oprogramowaniem, specjalizuje się w inżynierii systemów i awioniki, wypracowane w Gdańsku technologie są wykorzystywane w niemal wszystkich samolotach Boeinga. Zespoły w Warszawie koncentrują się na inżynierii produkcji i testowaniu materiałów, ściśle współpracując z Łukasiewicz-Instytutem Lotnictwa.

Oprócz działalności inżynieryjnej Boeing w Polsce posiada biura Boeing Defense, Space & Security w Warszawie, Boeing Digital Solutions & Analytics w Gdańsku oraz centrum dystrybucyjne Boeing Distribution Services (BDSI) w Rzeszowie. Koncern współpracuje z polskimi dostawcami oraz lokalnymi uniwersytetami i ośrodkami badawczymi.

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej