Fundusz Sprawiedliwości a kampania wyborcza. KBW zbada sprawę
Krajowe Biuro Wyborcze na prośbę Adama Bodnara ma sprawdzić, czy dotacje z Funduszu Sprawiedliwości nie finansowały kampanii wyborczych polityków Suwerennej Polski.
2024-06-04, 18:11
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zwrócił się do szefowej Krajowego Biura Wyborczego Magdaleny Pietrzak o sprawdzenie, czy wydatki dokonywane z Funduszu Sprawiedliwości są zgodne z kodeksem wyborczym.
W ubiegłym tygodniu ujawniono informacje o tym, że poprzednie kierownictwo resortu przyznało ponad 2 tys. dotacji poza konkursem i naborem. Działo się to w latach 2019-2023, czyli w okresie pokrywającym się z kampaniami wyborczymi do Sejmu i Senatu oraz kampanią referendalną.
Łączna kwota wypłat osiągnęła kwotę 224 mln złotych. Większość, bo 201 mln zł, trafiło do okręgów, z których startowali kandydaci Suwerennej Polski.
Kontrowersyjny przepis
REKLAMA
- Mogą budzić wątpliwości z punktu widzenia etycznego oraz z punktu widzenia tego, czy być może te wydatki nie krzyżowały się z wydatkami i bardzo restrykcyjnymi regułami dotyczącymi finansowania kampanii wyborczej - podkreślił Adam Bodnar.
- Liczę na to, że to nie będzie tylko i wyłącznie przedmiotem analizy ze strony opinii publicznej, ale także ze strony państwowej Komisji Wyborczej - dodał szef resortu sprawiedliwości.
Posłuchaj
W piśmie skierowanym do szefowej KBW minister Bodnar zwrócił szczególną uwagę na ar. 11 rozporządzenia o Funduszu Sprawiedliwości. Przepis ten wprowadził uznaniowość dysponenta Funduszu - umożliwiał mu w uzasadnionych przypadkach zawarcie umowy o powierzenie zadania, które nie jest objęte programem lub naborem wniosków.
- Uchylenie immunitetów politykom Suwerennej Polski. Bodnar: będą kolejne wnioski
- "Giertych pała rządzą osobistej zemsty". Kaleta o nowych nagraniach ws. Funduszu Sprawiedliwości
- "Powstał, by uzupełnić pewne braki, a nie zadbać o wszystkich". Pilitowski o Funduszu Sprawiedliwości
IAR/st
REKLAMA