Protest na UW. Studenci czekają na informacje o współpracy uczelni z Izraelem

Do czwartku władze Uniwersytetu Warszawskiego mają przekazać studentom informacje o współpracy z izraelskimi instytucjami akademickimi, w tym z firmami zaangażowanymi w konflikt w Strefie Gazy. Na uczelni trwa dwunasty dzień protestu okupacyjnego.

2024-06-04, 19:08

Protest na UW. Studenci czekają na informacje o współpracy uczelni z Izraelem
Studenci na UW protestują od 24 maja . Foto: Maciej Piasecki/IAR

Miasteczko protestacyjne znajduje się na dziedzińcu Pałacu Zamoyskich, jednego z budynków należących do uczelni, obok wejścia do stacji metra Nowy Świat-Uniwersytet. Grupa około 30 studentów rozbiła tam kilkanaście namiotów. Poza cyklicznymi protestami prowadzi również spotkania i projekcje filmów dotyczących na przykład historii Palestyny.

Szesnaście uczelni organizuje protesty 

Zdaniem protestujących studentów polskie uczelnie powinny zerwać współpracę z Izraelem. - Nie zgadzamy się na ich bierność wobec ludobójstwa, okupacji Palestyny i zbrodni wojennych Izraela - powiedziała Agnieszka, jedna ze studentek UW.

Posłuchaj

Zdaniem protestujących studentów polskie uczelnie powinny zerwać współpracę z Izraelem (IAR) 0:05
+
Dodaj do playlisty

Dodała, że do ich działań przyłączają się kolejne osoby. - Razem z nami strajkują studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wrocławskiego. Wiele polskich uczelni organizuje protesty i wystosowuje listy otwarte. Na ten moment jest ich szesnaście - podkreśliła.

Posłuchaj

Studenci z UW dodają, że nie są jedynymi, którzy protestują w tej sprawie (IAR) 0:10
+
Dodaj do playlisty

Postulaty studentów

Protest okupacyjny na UW rozpoczął się w piątek 24 maja. Dzień wcześniej grupa studentów złożyła oficjalny wniosek do rektora w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej z prośbą o przekazanie informacji na temat współpracy UW z instytucjami z Izraela. Zgodnie z prawem taka informacja musi być udzielona w terminie czternastu dni.

REKLAMA

Poza przekazaniem raportu na temat współpracy protestujący studenci domagają się jednoznacznego potępienia przez UW działań władz Izraela w Strefie Gazy, uznania prawa do powrotu dla przymusowo przesiedlonych Palestyńczyków, do ich państwowości oraz równości.

Władze UW na razie nie spełniły żadnego z postulatów protestujących. W odpowiedzi na pytania przekazują, że szanują ich prawo do wyrażania i manifestowania poglądów.

Apel o zakończenie konfliktu  

Biuro Prasowe UW w przekazanym oświadczeniu napisało, że w sprawie wojny w Strefie Gazy stanowisko wydała Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP), której członkiem jest Uniwersytet Warszawski. KRUP w imieniu społeczności polskich uniwersytetów zaapelował do władz i narodów krajów Izraela i Palestyny o zakończenie krwawego konfliktu. Władze UW i protestujący studenci zamierzają kontynuować rozmowy.

Czytaj także:

IAR/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej