Tekturowe pielęgniarki pod Sejmem. "Nas, żywych, wkrótce zabraknie"

Pod hasłem "Polityka tworzy armię pielęgniarek z tektury" przed sejmem protestowały pielęgniarki i położne. Przyniosły ze sobą "tekturowe koleżanki". Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na katastrofalną sytuację i brak pielęgniarek w publicznym systemie ochrony zdrowia.

2024-06-06, 17:05

Tekturowe pielęgniarki pod Sejmem. "Nas, żywych, wkrótce zabraknie"
Protest pielęgniarek i położnych pt. "Polityka tworzy armię pielęgniarek z tektury" przed Sejmem w Warszawie. Protest formie happeningu ma zwrócić uwagę na braki kadrowe pielęgniarek w publicznym systemie ochrony zdrowia i bezczynność polityków w tym zakresie. Foto: PAP/Paweł Supernak

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok powiedziała, że braki kadrowe są tak duże, iż nie będzie miał kto się opiekować pacjentami. Do zawodu nie trafiają młode osoby, a wiele osób odchodzi na emeryturę. - Politycy budują rzeszę tekturowych pielęgniarek, papierowych - mówiła Ptok.

- Mamy sytuację, że w Europie na tysiąc mieszkańców jest 9 pielęgniarek, w Polsce średnia to 5-6 - mówiła przewodnicząca związku. 

Najbardziej dramatyczna jest sytuacja w województwie lubuskim, gdzie na tysiąc mieszkańców przypadają zaledwie 4 pielęgniarki. W 72 procentach polskich szpitali brakuje pielęgniarek. W zawodzie pracuje tylko około 74 procent pielęgniarek i 70 procent położnych.

Posłuchaj

REKLAMA

Posłuchaj

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok o powodach protestu (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Minister zdrowia Izabela Leszczyna nie podziela obaw pielęgniarek

Minister zdrowia Izabela Leszczyna, odnosząc się do tego protestu, stwierdziła, że "są trudności, pielęgniarek jest za mało", ale nie obawia się o przyszłość. Podkreśliła, że coraz więcej osób młodych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn wybiera ten zawód. Według minister zdrowia, płaca pielęgniarek "jest dobrą płacą" i stale rośnie, dlatego nie należy obawiać się o przyszłość.

Coraz wyższy wiek pielęgniarek i położnych

Według szacunków w 2030 roku zabraknie 30 tysięcy pielęgniarek. Co trzecia zarejestrowana pielęgniarka i położna w Polsce jest w wieku 51-60 lat, a co trzecia ma ponad 60 lat. W ciągu ostatnich 15 lat średnia wieku pielęgniarek wzrosła o prawie 10 lat, a położnych o ponad 8 lat.

Czytaj także:

IAR/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej