REKLAMA

Wniosek o 800+. Setki tysięcy uprawnionych nie wystąpiło o świadczenie

2024-06-09, 09:09

Wniosek o 800+. Setki tysięcy uprawnionych nie wystąpiło o świadczenie
Czerwiec, to ostatni moment, żeby złożyć wniosek o świadczenie 800+, aby otrzymać je z wyrównaniem. Aż 200 tys. uprawnionych nie zawnioskowało do tej pory do ZUS. Foto: Inside Creative House/ Shutterstock

Około 200 tys. uprawnionych do pobierania świadczenia 800+ nie złożyło wniosku o świadczenie - szacuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mowa o nowym okresie rozliczeniowym, który zaczął się 1 czerwca.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski powiedział, że rodzice i opiekunowie, którzy chcą nadal pobierać świadczenie, muszą złożyć wniosek. To, kiedy to zrobią, ma wpływ na ciągłość wypłat. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, wypłaty można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

Kto jeszcze nie złożył wniosku o 800+, musi się spieszyć

Jeśli rodzice złożą wniosek po 30 czerwca, nie otrzymają już wyrównania. Prawo do świadczenia będzie przysługiwało od momentu złożenia wniosku, czyli wniosek złożony w lipcu będzie oznaczał wypłatę świadczenia od lipca.

Rzecznik zaznaczył, że ZUS zaczął już wypłaty 800+ w ramach nowego okresu świadczeniowego. Pierwszy przelew wysokości ponad pół miliarda złotych został zrealizowany pod koniec maja, w piątek ZUS wypłacił kolejne półtora miliarda, czyli łącznie na konta rodziców i opiekunów zakład przelał dwa miliardy złotych na nowy okres rozliczeniowy.

Dotąd do ZUS-u wpłynęło ponad 4 miliony 170 tysięcy wniosków dla ponad 6,5 miliona dzieci. Świadczenie zostało przyznane dla ponad 5 milionów 860 tysięcy dzieci.

REKLAMA

Jak złożyć wniosek o 800+?

Wnioski o świadczenie można składać za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, bankowości elektronicznej, PUE ZUS, a także przez portal Emp@tia.

Świadczenie 800+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Od 1 stycznia 2024 roku kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 do 800 złotych. Kwota ta zmieniła się automatycznie, co oznacza, że nie trzeba było składać dodatkowego wniosku. Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

Czytaj również:

IAR/jmo/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej