Wyjątkowe i ściśle chronione. Pojawiły się bardzo rzadkie grzyby

Tworzą kobierce maleńkich, żółtopomarańczowych główek osadzonych na cienkich trzonkach. Mitróweczki błotne - bo o nich mowa - to grzyby, które zrobią wrażenie na każdym miłośniku przyrody. Jest okazja, by je zobaczyć, ale w tym celu trzeba wybrać się do Karkonoskiego Parku Narodowego.

2024-06-09, 17:25

Wyjątkowe i ściśle chronione. Pojawiły się bardzo rzadkie grzyby
Mitróweczki błotne są zaliczane do grzybów niejadalnych. Ich zbieranie jest zabronione, ponieważ są gatunkiem objętym ścisłą ochroną. Foto: Karkonoski Park Narodowy

Jak informuje Karkonoski Park Narodowy, mitróweczka błotna na Czerwonej liście grzybów ma status "gatunek narażony na wymarcie". W Karkonoszach można ją spotkać, a rośnie w grupach w miejscach bardzo wilgotnych, niekiedy wprost w kałużach i strumykach. Osuszanie mokradeł i zmiany klimatyczne nie służą tym grzybom.

Właśnie nadarza się okazja, by go zobaczyć. Ponieważ jest saprotrofem wyrasta na gnijących liściach i igliwiu, a także na zmurszałych gałązkach, połaciach mchu torfowca i glonach.

Rodzaj nakrycia głowy

Jak przypominają leśnicy, mitróweczki błotne są zaliczane do grzybów niejadalnych. Ich zbieranie jest zabronione, ponieważ są gatunkiem objętym ścisłą ochroną.

Jej nazwa pochodzi od słowa "mitra" oznaczającego rodzaj nakrycia głowy o kształcie zbliżonym do główki mitróweczki.

REKLAMA

Ten ciekawy grzyb pojawia się wiosną oraz latem. W Polsce najłatwiej jest spotkać go w okresie od końca maja do końca sierpnia w Karkonoskim Parku Narodowym.

polsatnews.pl/DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej