Ruszyła Konferencja Odbudowy Ukrainy. "Negocjacje akcesyjne do UE rozpoczną się w czerwcu"

2024-06-11, 12:27

Ruszyła Konferencja Odbudowy Ukrainy. "Negocjacje akcesyjne do UE rozpoczną się w czerwcu"
W czasie Konferencji Odbudowy Ukrainy padły deklaracje rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych oraz wykorzystania rosyjskich pieniędzy.Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Podczas Konferencji Odbudowy Ukrainy w Berlinie czołowi europejscy politycy wraz z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim rozmawiają o wsparciu dla wschodnich sąsiadów Polski. Padły niezwykle istotne deklaracje, dotyczące m.in. rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych do Unii Europejskiej, czy wykorzystania zamrożonych rosyjskich pieniędzy. 

Jak zapowiedziała w czasie konferencji przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, negocjacje akcesyjne pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską. Zdaniem przewodniczącej, Ukraina pokazała już, że jest wiarygodnym partnerem. 

W tym kontekście wypowiedział się również prezydent Wołodymyr Zełenski.

Jakby nie zmieniały się nastroje jeden fakt pozostaje - Unii Europejskiej potrzebują wszyscy Europejczycy, bez wyjątku - powiedział w czasie konferencji. 

Rosyjskie pieniądze na odbudowę

Celem konferencji w Berlinie jest ustalenie aktualnych potrzeb, źródeł finansowania i terminów. Prezydent Ukrainy wskazał na broń i energetykę, ale także na potrzebę politycznych kroków, bo one dają motywację Ukraińcom.

Jak poinformowała Ursula von der Leyen, to właśnie z rosyjskich zamrożonych aktywów mają zostać pokryte koszty odbudowy kraju. 

- Rosyjskie pieniądze posłużą do wsparcia dla Ukrainy. Półtora miliarda euro zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów będzie dostępne w lipcu. Dziewięćdziesiąt procent z tego przeznaczymy na obronność, a dziesięć na odtworzenie infrastruktury - zapowiedziała.

G7 zajmuje się dalszym wykorzystaniem rosyjskich pieniędzy. Polskę na konferencji odbudowy Ukrainy reprezentuje szef dyplomacji Radosław Sikorski.

Czytaj także:

PAP/IAR/Górczewski/egz

Polecane

Wróć do strony głównej