Niezwykłe znalezisko na Krecie. Odkryto je w czasie budowy lotniska

2024-06-11, 18:30

Niezwykłe znalezisko na Krecie. Odkryto je w czasie budowy lotniska
Na Krecie odkryto obiekt z czasów kultury minojskiej.Foto: Ministerstwo Kultury Grecji

Greckie Ministerstwo Kultury poinformowało we wtorek, że w czasie budowy nowego lotniska na Krecie wykopano obiekt z czasów kultury minojskiej. Rząd zwołał posiedzenie, aby określić, jak mają przebiegać dalsze prace nad budową portu lotniczego. 

Na razie nie jest znane dokładne znaczenie odkrytego obiektu. Jak jednak podkreśla grecki resort kultury, znalezisko o powierzchni 1800 m2 musi zostać dokładnie zbadane. 

Jak podaje portal eKathimerini monument w kształcie okręgu o średnicy ok. 48 metrów - jak się szacuje - pochodzi z epoki brązu. 

Choć na dokładne datowanie jest jeszcze za wcześnie, to obiekt może mieć kilka tysięcy lat. Kultura minojska zaczęła się rozwijać około 3000 roku p.n.e., a szczyt rozwoju osiągnęła ok. 1675-1450 roku p.n.e.

Rząd zwołał posiedzenie

Obiekt został odkryty w czasie przygotowywania gruntu pod nowe międzynarodowe lotnisko w okolicach ChaniiZnajduje się on na szczycie wzgórza Papura, na wysokości 494 metrów n.p.m., na którym planowano zainstalować radar dla lotniska. 

Rząd w Atenach zwołał posiedzenie w sprawie tego, jak mają wyglądać dalsze prace nad budową portu lotniczego. Jak zaznaczono, budowa lotniska nie może doprowadzić do uszkodzenia odkrytego zabytku ani nie może uniemożliwiać pracy archeologom.

Czytaj także:

egz

Polecane

Wróć do strony głównej