Nowe zasady rezerwacji miejsc. PKP Intercity wprowadza zmiany

2024-06-08, 14:55

Nowe zasady rezerwacji miejsc. PKP Intercity wprowadza zmiany
PKP Intercity wprowadza elastyczny model rezerwacji miejsc, aby zwiększyć możliwość korzystania z dalekich tras dla lokalnych podróżnych.Foto: BalkansCat/ Shutterstock

Zmiany w rezerwacji miejsc oraz nowa opłata do biletów okresowych w PKP Intercity. Wraz ze zmianą rozkładu jazdy od 9 czerwca, PKP Intercity wprowadza zmiany w obowiązku rezerwacji miejsc w wybranych pociągach. Zniesienie dotychczasowych zasad przyniesie udogodnienia zwłaszcza dla pasażerów korzystających z przejazdów na długich trasach.

Zmiana, którą przewoźnik wprowadza od 9 czerwca, dotyczy przejazdów na podstawie biletów okresowych. Do 8 czerwca włącznie pasażerowie posiadający taki bilet, chcąc skorzystać z przejazdu składami zespolonymi, musieli pobierać za każdym razem rezerwację miejsca w systemie PKP Intercity, co przy regularnych, codziennych podróżach na krótkich trasach prowadziło do pobierania tych dokumentów na cały okres.

PKP Intercity w swojej flocie posiada różne typy pociągów. Oprócz klasycznych składów wagonowych, w parku taborowym znajdują się także składy elektryczne zespołów trakcyjnych, na stałe połączone bez możliwości dostawiania kolejnych wagonów.

W efekcie, w przypadku zmiany planów często skutkowało to blokowaniem miejsca w pociągu mimo braku podróżnego w wagonie. Zmiana wprowadzona od 9 czerwca zapewni zaś większą elastyczność korzystania z pociągów na podstawie biletów okresowych.

Gdzie nie potrzeba dokonywać rezerwacji? 

Podróżni będą mogli odbywać przejazd bez konieczności pobierania rezerwacji miejsca w pociągach zespolonych Flirt, ED74 i spalinowych zespołach trakcyjnych – czyli na takich samych warunkach jak w pociągach zestawionych klasycznie z lokomotywy i wagonów.

Jeśli po 9 czerwca podróżny z biletem okresowym będzie chciał mieć gwarancję miejsca siedzącego, będzie mógł zakupić odpłatną rezerwację. Zmiana ta nie dotyczy pociągów Dart oraz Pendolino, w których nadal będzie obowiązek rezerwacji miejsc, czyli pasażer będzie musiał mieć rezerwację miejsca do biletu okresowego. W pociągach typu Pendolino nie ma możliwości zakupu biletu oraz rezerwacji u konduktora.

Warto pamiętać o dodatkowym symbolu na planie rozkładu jazdy

W rozkładach jazdy podawana jest ich kategoria pociągu oraz dodatkowe informacje w formie ikonek opatrzonych legendą. Litera R w kwadracie oznacza obowiązek posiadania rezerwacji.

Sama litera R (bez kwadratu) mówi o możliwości rezerwacji miejsca siedzącego. Oznacza to, że podróżni kupujący bilety jednorazowe otrzymują je już ze wskazaniem miejsca siedzącego, jeśli jest ono dostępne. Jeśli zaś wszystkie miejsca są zajęte, podróżny jest informowany o tym, że może nabyć bilet bez wskazania miejsca i odbyć podróż na stojąco.

Dzięki zniesieniu obowiązkowej rezerwacji miejsc na trasach takich jak między innymi Łódź – Warszawa – Łódź, obsługiwanych również pojazdami typu Flirt, pasażerowie nie spotkają się już z sytuacją fikcyjnie zajmowanych miejsc.

Po co ta zmiana rezerwacji?

Do 8 czerwca przy zachowaniu obowiązku rezerwacji miejsc w wymienionych pojazdach oraz braku jej odpłatności prowadzić to może do pobierania rezerwacji bez faktycznego odbycia podróży. Co to oznacza w praktyce? Pasażer, który chciał odbyć podróż np. na pełnej trasie pociągu IC 5122 MAZURY jadącego z Olsztyna Głównego do Łodzi Fabrycznej, mógł spotkać się z brakiem dostępności miejsc do rezerwacji ze względu na wykupione miejsce na przykładowym odcinku Warszawa – Skierniewice, mimo że realnie nikt nie zajął tego miejsca.

Uniemożliwiało to innym podróżnym skorzystanie z usług przewozowych. Przez takie sytuacje biletu nie można było kupić nie tylko w dłuższej relacji, lecz także w krótszych. Innym przykładem jest sytuacja, gdy pasażer z biletem okresowym na odcinku Warszawa – Żyrardów, którą pokonuje się pociągiem w około 20 min, spóźnił się na jeden pociąg i nie mógł pojechać kolejnym pociągiem typu np. Flirt, w których obowiązywała rezerwacja miejsc, bo wszystkie te miejsca były zajęte.

Po zniesieniu obowiązkowej rezerwacji miejsc w wybranych pociągach będzie to już możliwe i pasażer, który nie zakupi rezerwacji miejsca do biletu okresowego, będzie pewien, że odbędzie swoją podróż.

Pendolino i Dart: obowiązkowa rezerwacja miejsc

Wprowadzane zmiany nie obejmą pojazdów typu Dart oraz Pendolino. Oznacza to, że zostanie w nich zachowana obowiązkowa rezerwacja miejsc.

Wraz ze zmianami w obowiązku rezerwacji miejsc dla wszystkich pasażerów wprowadzona zostaje także nowa opłata za rezerwację miejsc dla osób korzystających z biletów okresowych. Dotyczy ona m.in. biletów odcinkowych, oferty Multiprzejazd oraz Multiprzejazd max. Od 9 czerwca rezerwacja miejsca kosztować będzie 3 złote przy przejazdach pociągami TLK, IC oraz EIC.

Pasażerowie, w związku z planowanymi zmianami, będą mieli możliwość zwrotu już posiadanych biletów okresowych bez potrącenia odstępnego i bez uwzględnienia terminów na zwrot przewidzianych w przepisach PKP Intercity.

 


PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej