Konferencja na temat odbudowy Ukrainy. Eksperci: polski biznes musi być przygotowany
Debata na temat odbudowy Ukrainy, udziału w niej międzynarodowego, ale także polskiego biznesu, i realizacji inwestycji, także w kontekście negocjacji akcesyjnych do UE z Ukrainą oraz sytuacja polskich firm czy osób żyjących z turystyki na Podlasiu po utworzeniu strefy buforowej przy granicy z Białorusią - to tematy dzisiejszej audycji Rządy Pieniądza w PR24.
2024-06-12, 12:02
W Berlinie odbywa się konferencja z udziałem przedstawicieli Niemiec i Ukrainy, reprezentujących najważniejszych polityków oraz biznes. Spotkanie jest poświęcone odbudowie Ukrainy.
Rodzi się więc pytanie, czy takie spotkania odbyły się już w Polsce z udziałem polskiego prezydenta? Szczególnie, że kanclerz Niemiec podkreślił, iż niemieckie biznesy w ogóle z Ukrainy nie wyszły, a nawet się tam wzmocniły. Również amerykanie zaczynają coraz częściej mówić o włączeniu się w odbudowę Ukrainy po wojnie.
Uczciwie realizowana pomoc
- Amerykańskie raporty wskazują, że Ukraina jest państwem przeżartym powszechną korupcją. Już wiele lat temu Unii Europejska pomagała w organizowaniu nowego modelu prokuratury i wdrażaniu procedur antykorupcyjnych. Okazuje się, że procedury są, a korupcja również kwitnie. Dlatego trwały tak długie targi w USA na temat przyznawania kolejnych transz pomocy, bo okazywało się, że amerykańska broń dostarczana do Ukrainy odnajdywała się na innych kontynentach, ale nie brała udziału w walkach po stronie Ukrainy. Stąd trudno mi sobie wyobrazić, aby w tych warunkach jakakolwiek pomoc była uczciwie realizowana na terenie tego państwa - powiedział Andrzej Sadowski z centrum im. Adama Smitha.
Gość audycji podkreślił, że w tej sytuacji firmy z Niemiec mogą sobie poradzić.
REKLAMA
- Firmy z Niemiec wciąż dobrze sobie radzą na terenie Rosji, która zaatakowała, i się nie wycofują. A jest to państwo, w którym prowadzenie tak zwanego biznesu uzależnione jest od ścisłych relacji z władzą i dzielenia się - w cudzysłowie - sukcesem. To nie jest biznes polegający na normalnym funkcjonowaniu na konkurencyjnym wolnym rynku - podkreślił Andrzej Sadowski.
Rola Polski będzie istotna
Z taką tezą zgodził się dr Waldemar Kozioł z Wydziału zarządzania UW, zastrzegł jednak, że Ukraina " to nie jest jedyny kraj, który ma tak wysokie podatki korupcyjne".
- Warto przypomnieć choćby przykład Włoch, gdzie ten podatek był szacowany nawet na 2 proc. PKB, a Włochy są członkiem Unii Europejskiej - powiedział.
- Choć niestety, firmy, które starają się funkcjonować w sposób uczciwy, transparentny, mają gorzej, i trzeba sobie z tego zdawać sprawę, ale to nie oznacza, że Ukraina nie potrzebuje inwestycji. Jeżeli pojawi się tam trwały pokój, to myślę, że ryzyko inwestycyjne istotnie spadnie. Owszem, będzie związane z problemem korupcji, ale wówczas temu państwu będzie łatwiej wymagać od podmiotów gospodarczych, od samego siebie, swoich urzędników, zachowania odpowiedniego poziomu uczciwości i transparentności decyzji - dodał.
REKLAMA
Gość audycji podkreślił, że polski biznes musi być przygotowany na rozpoczęcie odbudowy Ukrainy z punktu widzenia logistycznego. Przecież Polska będzie dużym zapleczem administracyjnym i logistycznym dla działalności u naszego wschodniego sąsiada.
- W związku z tym rola Polski zawsze będzie bardzo istotna - podkreślił Waldemar Kozioł.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
REKLAMA
PR24/DoS
* * *
Audycja: Rządy pieniądza
Prowadzący: Anna Grabowska
REKLAMA
Goście: dr Waldemar Kozioł z Wydziału zarządzania UW i Andrzej Sadowski z centrum im. Adama Smitha
Data emisji: 12.06.2024
Godzina emisji: 9.09
REKLAMA