Związki partnerskie. Żukowska informuje o porozumieniu w koalicji, wicepremier dementuje
Przewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała, że jest "zielone światło" koalicji rządzącej dla związków partnerskich. Wskazała, że sobotnia Parada Równości, która będzie dobrą okazją do ogłoszenia zakończenia prac nad tym projektem. Jej słowa zaskoczyły lidera PSL.
2024-06-12, 12:50
Żukowska podkreśliła, że wśród postulatów, które obiecywała Nowa Lewica przed wyborami parlamentarnymi, ten dotyczący związków partnerskich jest już na końcowym etapie prac. Zapytana w Radiu Zet, czy jest zgoda partnerów koalicyjnych Lewicy dla tego projektu odpowiedziała: "jest zielone światło".
- Rozmawiam z przedstawicielami naszymi w rządzie, w sobotę jest Parada Równości w Warszawie, myślę, że to będzie też dobra okazja, żeby o tym powiedzieć, ale nie wyprzedzajmy - powiedziała Żukowska.
Związki partnerskie, dzieło minister Kotuli
Podkreśliła, że za "miesiące negocjacji, przekonywania" partnerów koalicyjnych odpowiadała ministra równości Katarzyna Kotula. Żukowska zaznaczyła, że prawdopodobnie było to możliwe dzięki byciu Lewicy w rządzie, bo w przeciwnym wypadku raczej to by się nie udało.
- Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Minister Kotula objęła akcję patronatem
- Adam Bodnar cofnął decyzję Zbigniewa Ziobry. Chodzi o prawa osób dokonujących korekty płci
Ministra ds. równości Katarzyna Kotula mówiła we wtorek w TVP Info, że opóźnienie w wykonaniu postulatów programowych Lewicy wynikają z różnicy zdań w koalicji rządowej. Jako przykład podała projekt ustawy o związkach partnerskich. Jak mówiła, w skład koalicji rządzącej wchodzą różne siły polityczne, wśród których jest grono konserwatywnych polityków, a ci nie zgadzają się na pewne postulaty Lewicy. Jak wyjaśniała, PSL mówi "nie" dla przysposobienia wewnętrznego.
Szef PSL dementuje
To właśnie lider PSL, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, wyraził zdziwienie słowami Żukowskiej i uznał za stosowne je zdementować. - To nie jest prawda - powiedział stacji radiowej.
Zapowiedział natomiast, że w przyszłym tygodniu mają być kolejne rozmowy z Katarzyną Kotulą.
Współtworzący z PSL Trzecią Drogę Szymon Hołownia zapowiada z kolei, że poprze ustawę o związkach partnerskich, ale jednocześnie zaznacza, że "my uznajemy, że to jest jedna z tych kwestii, które nie są przedmiotem umowy koalicyjnej, więc każdy z nas zachowuje autonomię".
REKLAMA
ETPC gani Polskę za brak przepisów
Polska jest wśród pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej, które nie dają parom tej samej płci możliwości formalizacji związków. Kwestia ta nie jest uregulowana poza tym w Bułgarii, Rumunii oraz na Litwie i Słowacji.
W grudniu 2023 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie przeciwko Polsce wytoczonej przez pięć polskich par tej samej płci, które domagały się prawnego uznania ich związków. W orzeczeniu stwierdzono, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka i ma obowiązek wprowadzenia ochrony prawnej par tej samej płci.
Coraz większe poparcie dla związków partnerskich
W Polsce żyje ok. 50 tys. tzw. tęczowych rodzin, czyli takich, w których dzieci wychowywane są przez rodziców o orientacji innej niż heteronormatywna.
Z badania Ipsos z czerwca 2023 r. wynika, że w ciągu dekady poparcie dla legalizacji małżeństw jednopłciowych wzrosło z 21 do 32 proc. Jednocześnie 67 proc. uważa, że pary homoseksualne powinny mieć możliwość zawarcia małżeństwa lub zalegalizowania związku w inny sposób.
REKLAMA
Anna Maria Żukowska o ewentualnym wyjściu Lewicy z rządu
PAP/fc
REKLAMA