Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach. Ważne zmiany od 1 września

Wiceministra edukacji Joanna Mucha zapowiedziała, że 1 września tego roku obowiązek szkolny, połączony z pobieraniem zasiłku 800+, obejmie dzieci z Ukrainy. Z szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tys. z nich.

2024-06-12, 15:59

Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach. Ważne zmiany od 1 września
Obowiązek szkolny będzie połączony z pobieraniem zasiłku 800+. Foto: Hubert Hardy/REPORTER/East News

Podczas konferencji poświęconej nowym rozwiązaniom prawnym dotyczącym uczniów z Ukrainy w polskich szkołach wiceministra edukacji Joanna Mucha powiedziała, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy wojny w Ukrainie do Polski przybyły 3 mln uchodźców z Ukrainy, z czego 43 proc. stanowiły dzieci do 17. roku życia.

- Nie wiemy dokładnie, ile spośród nich zostało w Polsce, ale wiemy, że w polskich szkołach spośród grupy uchodźców, którzy przybyli do nas po napaści Rosji na Ukrainę, nadal uczy się 145 tys. ukraińskich dzieci. 34 tys. jest w polskich przedszkolach - powiedziała Mucha.

Wiceministra zaznaczyła, że wielu rodziców nie wysłało dzieci do polskiej szkoły. Często powodem takiej decyzji - dodała - było przekonanie, że bardzo szybko wrócą z nimi do Ukrainy.

Nie wysyłano dzieci do szkół

Wiceministra powiedziała, że liczba dzieci, które nie zostały wysłane do polskiej szkoły, była szacowana na 150 tys.

REKLAMA

- Z naszych szacunków wynika, że jest ona mniejsza (...), prawdopodobnie o połowę mniejsza - dodała. Wyjaśniła, że szacunki przeprowadzono m.in. na podstawie danych z bazy PESEL ukraińskiego i z bazy osób pobierających świadczenie 800+.

- Zaprosimy te dzieci do polskiej szkoły. Od 1 września będzie je obowiązywał obowiązek szkolny, będą chodziły do polskich szkół. Co więcej, obowiązek szkolny będzie połączony z pobieraniem zasiłku 800+ - powiedziała Mucha. Zmiana została wprowadzona nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Mucha przekazała, że z obowiązku szkolnego będą wyłączeni ci, którzy poszliby do klasy maturalnej, a MEN będzie pomagać stronie ukraińskiej w przeprowadzeniu matur dla nich.

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej