Duże zmiany w restauracjach. Wejdą w życie od wakacji

2024-06-16, 12:12

Wszyscy odczuwamy już efekt unijnej dyrektywy SUP w postaci nakrętek przymocowanych do butelek z napojami. Od 1 lipca wejdzie w życie jej kolejna część, która przyniesie duże zmiany w restauracjach. Lokale gastronomiczne będą zobowiązane do oferowania alternatywnych opakowań wielokrotnego użytku.

Dyrektywa SUP (Single Use Plastic - przyp. red.) została przegłosowana w maju 2023 roku. Obowiązki z niej wynikające wchodzą w życie w różnych terminach.

Od 1 stycznia 2024 roku w lokalach gastronomicznych pobierane są już opłaty za każdy kubek jednorazowy (plastikowy lub wielomateriałowy) - 20 gr./szt +VAT oraz za każdy wydany pojemnik na żywność w całości lub części wykonany z tworzyw sztucznych - 25 gr./szt +VAT.

Kolejne zmiany w tym zakresie zaczną obowiązywać od 1 lipca. Restauracje będą miały obowiązek oferować konsumentom opakowania alternatywne (kubki i pojemniki na posiłki wielorazowego użytku lub takie, które są wykonane z materiałów innych niż tworzywa sztuczne).

Będzie też można korzystać z własnych opakowań na jedzenie, co było do tej pory raczej rzadką praktyką, na którą często nieprzychylnie patrzyli restauratorzy. Wielu z nich odmawiało m.in. nalania kawy do własnego kubka. Od wakacji będą za to groziły kary.

REKLAMA

"Gubią się konsumenci i mały biznes"

Eksperci podkreślają, że tempo zmian budzi niepokój w branży. - Mamy całą masę punktów gastronomicznych, których właściciele dopiero co oswoili się z obowiązkiem pobierania opłat za opakowania, a już od lipca muszą wdrożyć nowy i oferować klientom możliwość zakupu posiłku lub napoju w opakowaniu wielokrotnego użytku - wskazuje w rozmowie z portalspozywczy.pl Magdalena Dziczek, członkini zarządu Związku Pracodawców EKO-PAK.

- W tym gąszczu gubią się zwłaszcza konsumenci i mały biznes - dodaje.

Jak podkreśla, nowe obowiązki pojawiają się w szybkim tempie, wywracając dotychczasowe praktyki do góry nogami, co dodatkowo utrudnia działanie przedsiębiorców.

Co jeszcze przewiduje dyrektywa SUP?

To jednak dopiero początek planowanych zmian. Dyrektywa SUP przewiduje bowiem, że do 2030 roku znikną m.in.: jednorazowe plastikowe opakowania na owoce i warzywa, małe przyprawy w fast foodach, siatki plastikowe czy jednorazowe buteleczki na kosmetyki.

REKLAMA

Czytaj także:

jp/portalspozywczy.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej