Darmowa woda, czyli deszczówka. Jak złapać i wykorzystać?

- Zawsze zdarzy się na tyle duży opad, że nie będziemy w stanie odprowadzić wody. Coś trzeba z nią zrobić - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Agata Cieszewska z Katedry Architektury Krajobrazu SGGW.

2024-06-17, 20:31

Darmowa woda, czyli deszczówka. Jak złapać i wykorzystać?
Woda deszczowa uznawana jest za jedną z najczystszych wód naturalnych. Foto: Halfpoint/shutterstock.com

Deszczówka to potoczna nazwa wody deszczowej. Jednak warto wiedzieć, że utarty termin jest nieco mylący. Deszczówkę można bowiem otrzymać nie tylko z deszczu, ale również ze śniegu i gradu.

Woda deszczowa uznawana jest za jedną z najczystszych wód naturalnych. Wynika to z jej bogatego składu, w którym znajduje się azot, tlen, dwutlenek węgla, a także sole mineralne czy mikroorganizmy. Jednak woda deszczowa może zawierać również nieco sadzy lub pyłków roślinnych. Tak naprawdę skład wody deszczowej nigdy nie jest taki sam. Zależy on od jakości oraz czystości powietrza w momencie opadów atmosferycznych, a także materiału dachu i rynny, z której spływa deszcz.

- Wydaje się, że w takim przypadku wystarczy podstawić beczkę. Jednak przy solidnych opadach, np. 20 litrów na metr kwadratowy, czyli 20 mm opadu, dach o powierzchni 100 metrów kwadratowych dostarcza 2 metry sześcienne wody. Stanowi to kilka beczek - powiedziała dr hab. Agata Cieszewska.

Błękitno-zielona infrastruktura

Na większą skalę w Holandii buduje się tzw. place wodne. Na co dzień wklęsłe tereny są wykorzystywane jako boiska. Na czas burzy służą za zbiorniki wodne. Buduje się też urządzenia podziemne. - Parasolem, który łączy rozwiązania, jest tzw. błękitno-zielona infrastruktura. Ona musi być. Wiele miast w Polsce ma przygotowane plany adaptacyjne. W Gdańsku nie może powstać bez tego żadne nowe osiedle. Dotyczy to w zasadzie wszystkich miast, które są położone na urozmaiconym terenie - tłumaczyła architekt krajobrazu.

REKLAMA

Czytaj także:

Jak magazynować wody deszczowe, jak ważne jest to w okresie suszy? Jak wykorzystywać deszczówkę?

Posłuchaj

Darmowa woda, czyli deszczówka. Jak złapać i wykorzystać? (Zmiana klimatu) 23:20
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Zmiana klimatu

Prowadzi: Marta Hoppe

REKLAMA

Gość: dr hab. Agata Cieszewska (Katedra Architektury Krajobrazu SGGW)

Data emisji: 17.06.2024

Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej