MEN odsłoniło karty. Znamy priorytety na przyszły rok szkolny
Edukacja zdrowotna, edukacja obywatelska i dobrostan psychiczny uczniów - to najważniejsze z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej na najbliższy rok szkolny.
2024-06-19, 15:30
- Stawiamy na edukację prozdrowotną jako pierwszy punkt, ponieważ uważamy, że jest to jedno z największych z wyzwań - podkreśliła wiceminister edukacji. Katarzyna Lubnauer dodała, że w szkole trzeba szczególnie zwracać uwagę zarówno na kondycję zdrowia psychicznego jak i na aktywność fizyczną uczniów.
Wiceminister wskazała także na edukację w kierunku pierwszej pomocy. Zajęcia, które będą obowiązkowe, rozpoczną się w klasach 1-3 już od września. Nauczyciele mają rok na dokształcanie się w tematyce edukacji zdrowotnej. Ten przedmiot będzie natomiast wprowadzony we wrześniu 2025.
Wsparcie dzieci o większych potrzebach edukacyjnych
Kolejna ważna kwestia, którą przedstawiła wiceminister edukacji, to praca z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na wysokim poziomie.
- To, żeby one się dobrze czuły w szkole, żeby uzyskiwały tam wszelką pomoc, żeby była ocena ich potrzeb od najwcześniejszego wieku - to jedno z podstawowych zadań - dodała wiceminister. Katarzyna Lubnauer wyjaśniła, że edukacja włączająca to także uczenie empatii. - To korzyść dla wszystkich uczniów - również tych, którzy nie mają specjalnych potrzeb edukacyjnych – dodała wiceminister.
REKLAMA
Czytaj także:
- Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach. Ważne zmiany od 1 września
- Wychowanie dzieci kosztuje coraz więcej. Jest nowy raport Centrum im. Adama Smitha
Wśród kierunków polityki oświatowej na najbliższy rok są również: wspieranie umiejętności cyfrowych uczniów, cyberbezpieczeństwo, analityczne myślenie, nacisk na nauki przyrodnicze i ścisłe, a także wspieranie umiejętności zawodowych.
IAR/łp
REKLAMA