Żołnierze zatrzymani po strzałach na granicy. Prokurator zmienia zdanie

2024-06-19, 17:36

Żołnierze zatrzymani po strzałach na granicy. Prokurator zmienia zdanie
Prokuratura poinformowała, że wojskowi zatrzymani za przekroczenie uprawnień zostaną przywróceni do służby z normalnym uposażeniem, choć podtrzymała zatzuty. Foto: X/@Zandarmeria

Prokuratura zrezygnowała z części kar wymierzonych żołnierzom zatrzymanym przez Żandarmerię Wojskową za przekroczenie uprawnień na granicy polsko-białoruskiej - poinformowało RMF FM. Chodzi o mundurowych, którzy strzelali w stronę migrantów. 

Prokuratura zmienia zdanie w sprawie dwóch żołnierzy zatrzymanych przez Żandarmerię Wojskową w związku z przekroczeniem uprawnień na pograniczu polsko-białoruskim. Mundurowi nie będą już zawieszeni w obowiązkach, a ich uposażenia wrócą do normalnej wysokości.

"Według prokuratury zebrany do tej pory materiał dowodowy nie uzasadnia już stosowania tych sankcji. Utrzymany został nadzór przełożonego nad oboma żołnierzami" - czytamy na stronach rozgłośni. Śledczy zapewniają jednak, że zarzuty przekroczenia uprawnień pozostaną w mocy -dodaje RFM FM. 

Żołnierze zatrzymani na granicy. Prokurator postawił zarzuty

Chodzi o sprawę trzech żołnierzy zatrzymanych 29 marca na polsko-białoruskim pograniczu. Oddali oni strzały ostrzegawcze w kierunku napierających migrantów na granicy polsko-białoruskiej. Prokuratura oskarżyła dwóch z nich o przekroczenie uprawnień i narażenia życia innych osób, ale nie wystąpiła o aresztowanie. 

"Z przedstawionych dowodów, a w tym w szczególności z nagrania z kamer przekazanego przez straż graniczną wynika, że żołnierze podczas interwencji prowadzonej wobec migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę RP przekroczyli swoje uprawnienia poprzez oddanie w ich kierunku co najmniej kilku strzałów, narażając tym na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia" - uzasadniała prokuratura.

Nowe zasady na pograniczu. Chodzi o użycie broni

Rząd zapowiada nowelizację ustawy o obronie ojczyzny. Nowe przepisy mają uelastycznić zasady użycia broni przez wojsko, policję i Straż Graniczną w sytuacji zagrożenia o charakterze hybrydowym w czasie pokoju. Teraz przestępstwem nie będzie strzelanie w sytuacji wymagającej natychmiastowego działania. 

Czytaj także: 

- Chciałbym wam zadedykować ten projekt - zwrócił się do funkcjonariuszy szef rządu podczas obchodów 100-lecia Służby Ochrony Państwa. - W sytuacji krytycznej, w obronie własnej, w obronie państwa i granicy, służby mundurowe, żołnierze i funkcjonariusze będą mogli bezpiecznie używać na przykład broni. To było coś, na co czekali ci, którzy na co dzień narażają swoje życie i zdrowie dla bezpieczeństwa naszych granic i państwa - mówił Donald Tusk.

rmf24.pl, PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej