Mazury jako utracona ziemia obiecana w książce Hansa Helmuta Kirsta

2024-06-20, 22:30

Mazury jako utracona ziemia obiecana w książce Hansa Helmuta Kirsta
Bochus: Kirst należy do tych pisarzy, którzy mają w DNA nostalgię za Mazurami. Foto: vxzgb

"Bóg śpi na Mazurach" to jedna z mniej znanych powieści niemieckiego pisarza Hansa Helmuta Kirsta. - Ma wręcz biblijny posmak. Jest osiągnięciem literackim, które wybiega poza literaturę popularną - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Adam Węgłowski. Gośćmi byli również inni autorzy kryminałów Krzysztof Bochus i Krzysztof Beśka.

Większość napisanych przez Kirsta powieści dotyczy czasów III Rzeszy i II wojny światowej. Jednak autor nawiązuje też w swojej twórczości do czasów młodości spędzonych w małej Ojczyźnie w Prusach Wschodnich. Jego okres życia w Mühlen (Mielno) został uwieczniony właśnie w powieści "Bóg śpi na Mazurach". 

Zdaniem Krzysztofa Beśki po książkę powinni sięgnąć wszyscy ci, którzy kochają Mazury. -"Pan Bóg śpi na Mazurach" stanowi credo tych, którzy wracają do tej krainy.  Nie przebrnąłem przez książkę Kirsta "Fabryka oficerów", nie znam jego powieści szpiegowskich. Natomiast mazurskich opowieści Kirsta będę się trzymał - powiedział prozaik i dziennikarz.

Z tęsknoty za Mazurami 

Akcja powieści dzieje się w 1933 roku we wsi Maule gdzieś na Mazurach, gdzie władzę sprawuje wójt Leberecht -  finansuje leczenie biedniejszych mieszkańców, udziela kredytów, wymierza również sprawiedliwość. Próbuje też ustrzec Maule przed rozprzestrzeniającym się faszyzmem. W tle jest też oczywiście zbrodnia.

- Ta książka nie przegrywa z pozostałymi powieściami Kirsta. Po prostu jest inna, mniej sensacyjna. Bardziej przypomina moralitet przepojony wielką tęsknotą za utraconą ziemią obiecaną. Dlatego należy ją inaczej odczytywać, posiada inną narrację, Kirst sięga po inne środki wyrazu. Znalazłem dla niej stałe miejsce na półce z książkami poświęconymi Mazurom - tłumaczył autor kryminałów Krzysztof Bochus.

REKLAMA

- Kirst należy do tych pisarzy, którzy mają w DNA nostalgię za Mazurami. Bo przecież najwyższym wyrazem miłości jest kochać i nie posiadać. Książka powstała już po II wojnie światowej. Jest rodzajem tęsknoty za Prusami, których już nie ma - dodał. 

Osiągnięcie literackie 

Natomiast Adam Węgłowski zauważył, że  szpiegowskie i wojenne książki Kirsta trafiały w Polsce do szerszego grona odbiorców. - Powieść "Bóg śpi na Mazurach" jest osiągnięciem literackim, które wybiega poza popkulturę. Posiada wręcz biblijny posmak - podsumował pisarz. 

Posłuchaj

Adam Węgłowski, Krzysztof Bochus i Krzysztof Beśka gośćmi Krzysztofa Kalinowskiego (Więcej niż kryminał) 35:38
+
Dodaj do playlisty

Hans Helmut Kirst napisał w sumie 59 książek. Sławę i uznanie przyniósł mu wydany w 1954 pierwszy tom trylogii 08/15. Jego drugi międzynarodowy bestseller ukazał się w 1960. Była to "Fabryka oficerów", książka, która jeszcze w tym samym roku doczekała się adaptacji filmowej. 

Więcej w nagraniu

REKLAMA

***

Audycja: Więcej niż kryminał

Prowadzący: Grzegorz Kalinowski

Goście: Adam Węgłowski, Krzysztof Bochus, Krzysztof Beśka

REKLAMA

Data emisji: 20.06.2024

Godzina emisji: 22.06 

PR24/jt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej