Rosjanie nacierają na Ukrainę ze zdwojoną siłą. Najciężej jest w Donbasie

2024-06-21, 10:10

Rosjanie nacierają na Ukrainę ze zdwojoną siłą. Najciężej jest w Donbasie
Na całym froncie zeszłej doby doszło do ponad 120 starć bojowych. Foto: PAP/AA/ABACA

Rosjanie atakują na wielu odcinkach ponad 1000-kilometrowej aktywnej linii ukraińskiego frontu. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Donbasie. Tam Rosjanie chcą zająć całość obwodu.

Rosjanie najwięcej sił skoncentrowali na zachód od zdobytych wcześniej Awdijiwki, Bachmutu i Marjinki w obwodzie donieckim. Próbują przesuwać się dalej.

Rosjanie intensywnie nacierają

Jak zaznacza ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow taktycznym celem Rosjan jest zajęcie trasy Kostiantyniwka - Pokrowsk, która ułatwia logistykę ukraińskich obrońców. Jego zdaniem, jeśli Rosjanie przetną tę trasę pogorszy się sytuacja w Czasiw Jarze, na kierunku kramatorskim, ale najbardziej w Torecku, który może znaleźć się w operacyjnym okrążeniu.

Rosjanie intensywnie nacierają też na północy i wschodzie obwodu charkowskiego. Na całym froncie zeszłej doby doszło do ponad 120 starć bojowych z wrogiem. Według ekspertów potencjał obronny Ukraińców zależy w głównej mierze od dostaw uzbrojenia z państw zachodu.

Rosja jest wyczerpana ofensywą

Jednak - jak podkreśla część ekspertów wojskowych - odwrócenie ról w wojnie Ukrainy z Rosją jest możliwe już w najbliższym czasie. Wskazują oni, że Rosja jest wyczerpana wielomiesięczną, nieudaną ofensywą, a Ukraina dostała zastrzyk amunicji i uzbrojenia. Może się więc okazać, że wkrótce to ukraińska armia będzie dyktować warunki na wielu odcinkach frontu.

REKLAMA

Już teraz Ukraina przygotowuje teren pod kolejne ataki na Krym i na Most Kerczeński, które nastąpią przy użyciu wielozadaniowych samolotów bojowych amerykańskiej produkcji F-16.

IAR/DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej