Ceny paliw poszybują na wakacje. Podwyżki najmniej odczują kierowcy aut na LPG

Pierwszy tydzień wakacji rozpocznie się podwyżkami średnio do 10 gr/l dla benzyny i do 5 gr/l dla diesla - zapowiadają analitycy Refleksu. Docelowo ceny benzyny i oleju napędowego mogą wzrosnąć od 20 do 30 gr na litrze w kolejnych tygodniach wakacji.

2024-06-21, 15:17

Ceny paliw poszybują na wakacje. Podwyżki najmniej odczują kierowcy aut na LPG
Średnio do 10 gr na litrze benzyny i oleju napędowego i do 5 gr na litrze autogazu - takie podwyżki najpewniej czekają kierowców w pierwszym tygodniu wakacji.Foto: Foto: Shutterstock/Irene Miller

"Pierwszy tydzień wakacji rozpoczniemy pewnie podwyżkami średnio do 10 gr na litrze benzyny i oleju napędowego i do 5 gr na litrze autogazu, a docelowo ceny benzyny i oleju napędowego mogą wzrosnąć od 20 do 30 gr na litrze w kolejnych tygodniach wakacji" - przewidują analitycy Refleksu. Wakacje rozpoczynają się w momencie wyraźnego wzrostu cen benzyn i oleju napędowego na rynku hurtowym, po tym jak na stacjach ceny spadały przez ostatnich kilka tygodni.

Podobnie jak w UE

"Za paliwa na stacjach w kraju według stanu na 20 czerwca płacimy odpowiednio: za benzynę bezołowiową 95 – 6,47 zł/l, bezołowiową 98 – 7,21 zł/l, za olej napędowy – 6,49 zł/l i autogaz - 2,70 zł/l. To o 2-3 gr na litrze więcej niż tydzień temu, ale odreagowanie cen na stacjach dopiero przed nami" - poinformowali analitycy.

W ubiegłym roku na początku wakacji kierowcy płacili średnio więcej o 3 i 19 gr na litrze benzyny Pb95 i autogazu, a mniej o 29 gr na litrze oleju napędowego. "Te zmiany w ujęciu rok do roku pokrywają się ze zmianami średnich cen w krajach UE. Z ostatnich dostępnych danych wynika, że średnia cena litra bezołowiowej 95 (liczona w zł/l) w UE jest o 1 gr niższa, a oleju napędowego o 8 gr wyższa niż przed rokiem" - dodali.

Ceny nie do odrobienia

Średnia cena diesla w wakacje 2023 r. wynosiła 6,34 zł/l. "Po wakacjach w okresie do wyborów parlamentarnych diesel kosztował średnio 6,18 zł/l. Dla benzyny bezołowiowej 95 w analogicznym okresie średnie poziomy wynosiły odpowiednio 6,58 i 6,07 zł/l. Zwłaszcza w przypadku oleju napędowego będzie trudno osiągnąć takie poziomy" - ocenili eksperci.

REKLAMA

Uwolnienie rezerw strategicznych w USA?

Ceny sierpniowej serii kontraktów na ropę Brent w piątek rano były stabilne, a oleje i benzyny na rynku ARA staniały 2-3 dolary za baryłkę. W skali tygodnia ropa Brent podrożała około 3 dolary na tonie. "Administracja prezydenta USA nie jest zadowolona z poziomu cen benzyn na rynku amerykańskim, dlatego też nie wyklucza uwolnienia rezerw strategicznych ropy naftowej w trakcie tegorocznego sezonu letniego, aby obniżyć ceny lub ograniczyć ich ewentualny dalszy wzrost" – zaznaczyli. Średnia detaliczna cena benzyny w USA zgodnie z ostatnimi danymi EIA to aktualnie 3,435 dol. za galon, czyli około 3,70 zł/l. Udział podatków w cenie benzyny w USA to około 14 proc., a w UE średnio 51 proc.

Rosja a LNG

Unia Europejska osiągnęła porozumienie i zatwierdziła 20 czerwca 14. pakiet sankcji wymierzonych po raz pierwszy w rosyjski sektor LNG. "Wprowadzony zostanie całkowity zakaz reeksportu LNG z portów UE na rynki całego świata. Rosja w celu reeksportu LNG na rynki azjatyckie korzysta głównie z belgijskiego terminala LNG w porcie Zeebrugge. Sankcje oznaczają dla Rosji potencjalne wydłużenie drogi transportu, wzrost kosztów i potrzebę wykorzystania lodołamaczy przy transporcie LNG" - wyjaśnili analitycy.

Czytaj także:

Na razie sankcje UE nie obejmują zakazu importu gazu ziemnego i LNG z Rosji do UE. "W 2023 roku głównymi odbiorcami rosyjskiego LNG wśród krajów UE były Francja, Hiszpania i Belgia. Komisja Europejska chce jednak do końca 2027 r. zrezygnować całkowicie z importu jakichkolwiek paliw kopalnych z Rosji" - przypomnieli eksperci.

REKLAMA

Kolejne rekordy zużycia paliw kopalnych

W komentarzu Refleksu zwrócono uwagę, że Energy Institute (EI) informuje o nowym światowym rekordzie zużycia paliw kopalnych w 2023 r. "Motorem napędowym wzrostu konsumpcji paliw kopalnych pozostają Chiny. W 2023 r. wzrost popytu na ropę i węgiel w Chinach był wyższy niż w pozostałej części świata" - dodali.

Eksperci wskazali, że zdaniem EI wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych nie ma jeszcze istotnego wpływu na konsumpcję benzyn i diesla w Europie i USA. "W 2023 r. łącznie konsumpcja benzyn i diesla na tych rynkach spadła 1 proc., przy czym popyt na same benzyny wzrósł 5 proc. w Europie i 1,5 proc. w USA" - podali analitycy.

PAP/łp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej