16-latek miał w plecaku fentanyl. Wcześniej próbował okraść sklep

16-latek z fentanylem zatrzymany przez kieleckich policjantów. Nastolatek próbował ukraść ze sklepu artykuły spożywcze i materac. Został ujęty przez funkcjonariusza z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego po służbie.

2024-06-24, 12:08

16-latek miał w plecaku fentanyl. Wcześniej próbował okraść sklep
Fentanyl, który znaleziono u zatrzymanego 16-latka. Foto: swietokrzyska.policja.gov

Podczas przeszukania plecaka 16-latka znaleziono w woreczkach strunowych leki z fentanylem.

- Chłopak początkowo tłumaczył, że są to leki, które należą do jego taty, to się nie potwierdziło. Środki zostały zabezpieczone. Sprawa trafi do sądu rodzinnego i tam też młody chłopak będzie odpowiadał - mówi starszy aspirant Artur Majchrzak z kieleckiej policji.

Policja ustala, w jaki sposób chłopak zdobył te środki i z jakiego źródła pochodzą. Służby ostrzegają, że fentanyl jest śmiertelnie niebezpiecznym środkiem opioidowym. Jest bardzo uzależniający i łatwo go przedawkować.

Posłuchaj

Podczas przeszukania plecaka 16-latka znaleziono w woreczkach strunowych leki z fentanylem - mówi starszy aspirant Artur Majchrzak z kieleckiej policji (IAR) 0:13
+
Dodaj do playlisty

Fentanyl. Uzależnia dużo szybciej

Funkcjonariusze policji przygotowali materiał, w którym pokazują dramatyczne skutki przyjmowania środków odurzających przez młodych ludzi. "Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna eksperymentować z narkotykami prędzej czy później zacznie być uzależniony" - ostrzegają. 

REKLAMA

Przytaczają też opinie specjalistów, według których "w przypadku np. fentanylu, jednego z najsilniejszych leków przeciwbólowych, jaki obecnie istnieje, stosowanego m.in. w onkologii i medycynie paliatywnej – jeśli zacznie się go przyjmować bez wyraźnych wskazań medycznych, w sposób niekontrolowany, uzależnienie następuje dużo szybciej niż po innych środkach o działaniu narkotycznym".

Uzależnia wśród najbliższych. Co robić?

Jeśli ktoś z bliski ma problem z uzależnieniem od narkotyków, policjanci sugerują, by zgłosił się m.in. do:

poradni leczenia uzależnień
punktu informacyjno-konsultacyjnego Państwowej Inspekcji Sanitarnej
punktu informacyjno-konsultacyjnego, działającego w strukturach samorządu terytorialnego, a także zadzwonić na telefon zaufania lub infolinię, na przykład:
- 032 206 82 17 - telefon zaufania Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, czynny w poniedziałki w godz.10-19, wtorki i piątki w godz. 15.00-19.00, środy w godz. 10.00-13.00, czwartki w godz. 14.00-19.00.

- 800 060 800 - infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zakres pomocy: informacje na temat negatywnych skutków zażywania nowych narkotyków, skutków zdrowotnych oraz o możliwościach leczenia; wsparcie dla rodziców, którzy podejrzewają, że ich dzieci zażywają nowe narkotyki. Na infolinię można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących lub wytwarzających nowe narkotyki. Infolinia jest bezpłatna, czynna całą dobę.

REKLAMA

- 800 199 990 - Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania, przeznaczony dla osób używających narkotyków, uzależnionych oraz ich bliskich. Zakres pomocy: udzielanie informacji na temat systemu interwencji, leczenia i rehabilitacji, informowanie o przepisach prawnych związanych z narkomanią, udzielanie profesjonalnych porad nt. mechanizmów uzależnienia, motywowania do leczenia oraz wsparcia psychologicznego. Czynny w godz. 16.00-21.00, z wyjątkiem świąt państwowych.

Czytaj także:

IAR/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej