Monitoring recept na opioidy. Pierwsze zatrzymania za obrót fentanylem

W związku z obrotem fentanylem policja zatrzymała dwie osoby. Zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego. Od poniedziałku w Polsce działa system monitorowania recept na leki zawierające opioidy, w tym właśnie fentanyl. 

2024-06-20, 10:36

 Monitoring recept na opioidy. Pierwsze zatrzymania za obrót fentanylem
Policja zatrzymała dwie osoby za obrót fentanylem. . Foto: shutterstock/Your Hand Please

- Dwie osoby zostały zatrzymane. Jest to nadal sprawa rozwojowa - poinformował zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Roman Kuster. 

Jak mówił, dzięki nowemu systemowi monitoringu, policja poznała mechanizm realizacji recept wystawianych na fentanyl. 

Posłuchaj

Nadinsp. Roman Kuster o zatrzymaniu dwóch osób, które nielegalnie obracały fentanylem (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Policjant dodał, że dziś odbędzie się kolejne spotkanie przedstawiciele resortu zdrowia i policji. Wskazał, że w systemie e-recepta są błędy. Walkę z fentanylem określił mianem dużej pracy operacyjnej i procesowej, choć w operacjach antynarkotykowych dominują inne środki. 

Policja walczy z fentanylem

Jak przekazał Roman Kuster, w poprzednim roku policja zabezpieczyła łącznie 152 g fentanylu, oraz 21 ton innych narkotyków. Do końca maja 2024 roku zabezpieczono już 17,5 tony nielegalnych substancji. 

REKLAMA

Posłuchaj

Nadinsp. Roman Kuster o zabezpieczonych przez policję substancjach (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

Od poniedziałku Ministerstwo Zdrowia monitoruje wystawianie i realizację recept na leki opioidowe. Pierwsze raporty trafiają do policji.

Opioidy to leki przeciwbólowe stosowane do leczenia długotrwałych i silnych bólów. Należą do grupy substancji działających na receptory opioidowe, czyli receptory bólu. Fentanyl to najsilniejszy lek przeciwbólowy o działaniu narkotycznym. Nazywany jest narkotykiem zombie. Jest sto razy silniejszy od morfiny, silnie uzależnia.

W listopadzie ubiegłego roku zanotowano pierwszą śmierć związaną z przedawkowaniem fentanylu w Polsce. Są jednak podejrzenia, że narkotyk odpowiada za kilka kolejnych zgonów. W Stanach Zjednoczonych z jego powodu umiera 70 tysięcy osób rocznie.

Czytaj także:

IAR/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej