Fentanyl w Polsce. Taką ilość policjanci zabezpieczyli od 2022 r.
Od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. policjanci zabezpieczyli 252 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce. Ilość ta jest niewielka. Do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku.
2024-06-15, 10:33
W komunikacie Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji, bazującym na danych Biura Kryminalnego, podano, że w Polsce nie stwierdzono przypadków wytwarzania fentanylu oraz nie skonfiskowano również innych substancji, które do tego by służyły.
20 postępowań przygotowawczych
W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.
Jak poinformowano w komunikacie, przez ostatnie kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, w ich toku ustalono 22 podejrzanych. Zaznaczono, że przypadki zabezpieczenia narkotyku oraz liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań stanowią marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce.
Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37.728 postępowań w sprawie narkotyków.
REKLAMA
Szybciej przenika do mózgu
Fentanyl jest stosowany jako lek przeciwbólowy, ale w dużych dawkach może stać się narkotykiem. Jest to środek sto razy silniejszy od morfiny i 50 razy silniejszy od heroiny.
Tak silne działanie jest zasługą tego, że znacznie łatwiej rozpuszcza się ona w tłuszczach i szybciej przenika do mózgu. Lek ten dostępny jest w postaci tabletek, plastrów oraz w ampułkach.
PAP/DoS
REKLAMA