Nowy narkotyk z ludzkich kości sieje spustoszenie. Plaga rozkopanych grobów

2024-04-06, 19:39

Nowy narkotyk z ludzkich kości sieje spustoszenie. Plaga rozkopanych grobów
Plaga rozkopanych grobów w Sierra Leone. Ludzie szukają kości do narkotyku kush. Foto: Shutterstock/Ben Harding

W Sierra Leone ogłoszono sytuację kryzysową w związku z rosnącym uzależnieniem od narkotyków. Chodzi głównie o specyfik o nazwie kush, którego składnikiem maja być ludzkie kości. Cmentarze w obliczu plagi rozkopanych grobów zgłaszają konieczność dodatkowej ochrony. 

Kush to syntetyczny narkotyk oferowany w skrętach. Jest mieszanką kilku substancji, ale skład nie musi być zawsze ten sam i nikt tak nie wie, co tak naprawdę znajduje się w bibule. 

Mówi się, że zawiera konopie indyjskie, fentanyl, tramadol, a także formaldehyd. W składzie mają też być zmielone ludzkie kości.

Ludzkie kości w kush. Cmentarze żądają policyjnej ochrony

To właśnie z tego powodu, w obliczu rosnącego uzależnienia od kush, nekropolie w stolicy - Freetown - zmagają się z plagą rozkopanych grobów i zbeszczeszczonych zwłok.

Jak donosi BBC, zarządzający cmentarzami zażądali od policji zwiększonej ochrony, by powstrzymać ten proceder. 

Kush to śmiertelna pułapka

Narkotyk jest znany od co najmniej kilku lat, stopniowo zyskiwał na popularności. Prezydent Sierra Leone Julius Maada Bio nazywa go "śmiertelną pułapką" i "zagrożeniem dla egzystencji".

W międzyczasie kush zapracował już na miano narkotyku, który zmienia ludzi w zombie. Do jego "popularności" przyczyniła się m.in. niewysoka cena pojedynczego skręta.

Ludzie szybko jednak wpadają w pułapkę uzależnienia i koszty użycia rosną błyskawicznie. 

Walka z narkotykiem

Rządowy plan walki z kush przewiduje działania służb i organizacji pozarządowych w zakresie prewencji, leczenia, wsparcia społecznego i oczywiście bezwzględne egzekwowanie prawa przez policję wobec siatki dilerów. 

Służby pochwaliły się już przejęciem dwóch kontenerów wypełnionych narkotykiem. Czas pokaże, jaki efekt przyniosą te działania i czy powstrzymają masowe rozkopywanie grobów w poszukiwaniu ludzkich kości. 

Zdaniem ekspertów, ten składnik w narkotyku nie zapewnia żadnego efektu w odczuciach po zażyciu. Na pewno jednak ma już efekt psychologiczny. 

Czytaj także:

IAR/BBC/fc


Polecane

Wróć do strony głównej