Zabójczy fentanyl w Polsce. Jest reakcja ministra zdrowia

Centrum e-Zdrowia szczegółowo monitoruje przepisywanie leków psychotropowych - w szczególności fentanylu. Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że codziennie będzie otrzymywała raport w tej sprawie.

2024-06-17, 15:27

Zabójczy fentanyl w Polsce. Jest reakcja ministra zdrowia
Fentanyl w Polsce. MZ wprowadza specjalny plan. Foto: PAP/EPA/Mauricio Duenas Castaneda

Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że jest to rozwiązanie tymczasowe, aby na bieżąco reagować na wystawianie recept na silnie uzależniające leki psychotropowe.

Według minister Izabeli Leszczyny w razie potrzeby o szczegółach raportu z Centrum e-Zdrowia będzie zawiadamiana policja.

Teleporada podczas pandemii. Za mało ograniczeń prawnych?

Minister Leszczyna przypomniała, że kiedy w czasie pandemii wprowadzono do systemu prawnego teleporady, to razem z nimi weszły w życie tzw. receptomaty. Jednocześnie wskazała, że nie wprowadzono wystarczających ograniczeń prawnych i nie uszczelniono wystarczająco tego systemu.

Jak mówiła w Centrum e-zdrowia, istniał i istnieje system monitorowania, ale nie było żadnej procedury, żadnego regulaminu, żadnego zarządzenia ministra zdrowia, które by mówiło np. w jakich okresach ma być raportowanie.

REKLAMA

- Nie było też w zasadzie współpracy z policją, a odpowiedzialność kontrolna była w zasadzie rozmyta na różne instytucje i nie do końca wiadomo było kto, za co odpowiada - dodała.

- Dzisiaj będzie gotowe takie zarządzenie ministra zdrowia - poinformowała.

Jak mówiła szefowa resortu zdrowia, jeśli zostaną zauważone jakieś niepokojące zjawiska, to należy się temu przyjrzeć. Jako przykład wskazała sytuację, gdy od jednego lekarza recepty są realizowane w różnych miejscach w Polsce w ciągu jednego dnia, co jak mówiła, oznacza, że jest to receptomat.

Posłuchaj

Minister zdrowia I. Leszczyna o fentanylu (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Pytana, co w sytuacji, gdy z analizy raportu wynikną niepokojące wnioski - odpowiedziała, że raport trafi do Komendy Głównej Policji.

REKLAMA

- Chcę wyraźnie podkreślić, że ten monitoring będziemy prowadzić na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, natomiast dane pacjenta nie będą absolutnie nigdzie przekazywane - podkreśliła, dodając, że dane pacjenta są danymi wrażliwymi i są całkowicie bezpieczne.

Fentanyl w Polsce. Policja podała statystyki

Policja podała w sobotę, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. zabezpieczono 252,2 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce.

"Ilość ta jest niewielka, biorąc pod uwagę ok. 21 ton środków odurzających zabezpieczonych przez policję w ubiegłym roku" - poinformowała policja.

W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.

REKLAMA

IAR/PAP/DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej