Recepty na opioidy. Ministerstwo wprowadza monitoring
Od poniedziałku w Polsce zacznie działać system monitorowania wystawiania recept na opioidy, w tym również fentanyl. Ma to mieć związek z tzw. receptomatami, wprowadzonymi za czasów pandemii COVID-19.
2024-06-16, 17:43
- Od poniedziałku będzie działał codzienny system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy, w tym fentanylu - powiedziała "Wydarzeniom" Polsat News minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Jak przekazała Izabela Leszczyna, nowy system jest związany z tzw. receptomatami, które wprowadzono równolegle z teleporadami.
- Niestety nie zostały wprowadzone do porządku prawnego w sposób na tyle szczelny, żebyśmy nie musieli tego poprawiać. Dwa miesiące temu poleciłam zespołowi Ministerstwa Zdrowia opracowanie zasad, definicji np. tego, czym jest badanie przy teleporadzie, bo niestety PiS tego nie zrobił - przekazała minister.
Luki prawne w tej kwestii mają zostać usunięte tak szybko, jak to możliwe.
REKLAMA
Jaki jest cel?
Jak wyjaśniła Izabela Leszczyna, obserwując trendy i nieprawidłowości, będzie można natychmiast reagować poprzez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i zawiadamiać organy ścigania.
- Chcę wyraźnie podkreślić, że ten monitoring będziemy prowadzić na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, natomiast dane pacjenta nie będą absolutnie nigdzie przekazywane - podkreśliła przypominając również, że dane pacjenta są danymi wrażliwymi i pozostaną bezpieczne.
Nielegalny obrót fentanylem
Policja podała w sobotę, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. policjanci zabezpieczyli dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce. Ilość ta jest niewielka, biorąc pod uwagę ok. 21 ton środków odurzających zabezpieczonych przez policję w ubiegłym roku.
W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który tę substancję zawiera. Policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.
REKLAMA
Przez ostatnich kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, w ich toku ustalono 22 podejrzanych. Funkcjonariusze zaznaczyli, że liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań stanowi marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań ws. narkotyków.
- Nowy narkotyk z ludzkich kości sieje spustoszenie. Plaga rozkopanych grobów
- Fentanyl zabija rocznie dziesiątki tysięcy Amerykanów. Dr Sutkowski: walka jest dramatycznie trudna
- Marihuana stanie się legalna w Niemczech. Narkotyk będzie można też hodować w domu
PAP/egz
REKLAMA