Jadłodzielnie. Nie marnuj żywności, podziel się z innymi

W czasach, gdy w wielu krajach marnuje się mnóstwo żywności, jadłodzielnie okazują się bardzo dobrym rozwiązaniem. Stojące w publicznych miejscach spiżarnie, w których zostawimy jedzenie, mogą wspomóc nie tylko głodnych, ale każdego, kto chce wzbogacić swoją dietę. 

2024-06-24, 20:30

Jadłodzielnie. Nie marnuj żywności, podziel się z innymi
Jadłodzielnia w Białymstoku . Foto: PAP / Artur Reszko

Rocznie w Unii Europejskiej wyrzucamy ponad 150 mln ton jedzenia. W samej Polsce co sekundę trafia do kosza 150 kg żywności. Dzięki idei foodsharingu, czyli oddolnego ruchu na rzecz niemarnowania jedzenia, w samej tylko Warszawie ratuje się miesięcznie 13 ton jedzenia.

Posłuchaj

Jakub Janczak i Paweł Paciorek gośćmi Marty Hoppe (Zmiana klimatu) 19:08
+
Dodaj do playlisty

Jadłodzielnia to projekt społecznej spiżarni nagrodzony w międzynarodowym konkursie na innowacje. Za przedsięwzięciem stoi polski student Jakub Janczak. Dzięki wygranej pojechał do Brukseli, gdzie przed komisją złożoną z europejskich ekspertów opowiadał o idei dzielenia się żywnością.

Autor projektu chce zwrócić uwagę polityków na rosnący problem nadprodukcji i marnowania jedzenia. Mówi o pilnej potrzebie zmian w tym zakresie.

- Koncept jadłodzielni jest już w Polsce w jakiś sposób spopularyzowany - podkreśla Jakub Janczak.

REKLAMA

Zaznacza również, iż chodzi o to, żeby zachęcić wszystkich mieszkańców do dzielenia się żywnością. - Jadłodzielnia to miejsce, do którego bezpiecznie możemy odłożyć jedzenie, którego nie udało nam się skonsumować. Możemy się nim podzielić z potrzebującymi i ze wszystkimi mieszkańcami swojej okolicy - mówi gość Polskiego Radia 24.

Jadłodzielnie. Podziel się jedzeniem 

I wskazuje na regulaminy jadłodzielni, które jasno wskazują, które produkty można zostawić, a które nie. - Trzeba patrzeć na termin przydatności do spożycia danego produktu - dodaje. 

Paweł Paciorek z Ferworu, firmy wytwarzającej jadłodzielnie, twórca tej nagrodzonej, podkreśla, że tylko w Warszawie jest już prawie 50 jadłodzielni.

REKLAMA

- One często powstają przy ośrodkach pomocy społecznej. Można powiedzieć, że każda dzielnica ma swoją. Ale w całej Polsce powstaje ich coraz więcej. Widać, że ten pomysł, ta idea się rozprzestrzenia, że ludzie widzą, iż jest to ważna i potrzebna rzecz. Jako wykonawcy mamy takie sytuacje, w których gminy rok do roku zamawiają kolejne jadłodzielnie - mówi Paweł Paciorek.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Zmiana klimatu"

REKLAMA

Prowadząca: Marta Hoppe

Goście: Jakub Janczak i Paweł Paciorek

Data emisji: 24.06.2024

Godzina emisji: 19.06

REKLAMA

bartos/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej