Miliardy złotych z funduszy norweskich popłyną do Polski. Jest decyzja UE

2024-06-25, 17:01

Miliardy złotych z funduszy norweskich popłyną do Polski. Jest decyzja UE
UE zaakceptowała fundusze norweskie do 2028 roku. Foto: shutterstock.com; X/@Kpelczynska

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zaakceptowały fundusze norweskie do 2028 roku. Co zyska Polska?

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że państwa członkowskie Unii Europejskiej zaakceptowały umowy dotyczące funduszy norweskich do 2028 roku. Szefowa resortu podkreśliła, że decyzja była opóźniona o 7 miesięcy z powodu sprzeciwu Węgier.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz dodała, że Budapeszt nie chciał się zgodzić na niezależne finansowanie węgierskich organizacji obywatelskich, ale uległ pod naciskiem między innymi Polski.

Fundusze norweskie dla Polski. Są dobre wiadomości

"Są 4 mld zł dla Polski w tym aż 400 mln dla polskich organizacji pozarządowych! Pieniądze będą przyznawane transparentnie i apolitycznie!" - napisała na X.

Fundusze norweskie. Porozumienie z 2023 roku

Pod koniec 2023 r. Komisja Europejska oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia osiągnęły porozumienie w sprawie czwartej edycji funduszy norweskich i EOG.

REKLAMA

Polska jest największym beneficjentem trzeciej edycji funduszy norweskich i EOG. Islandia, Liechtenstein i Norwegia przeznaczyły dla naszego kraju 809,3 mln euro. Ze środków z funduszy norweskich korzysta kilkanaście krajów UE.

Czytaj także:

IAR/PAP/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej