UE zatwierdziła nowe sankcje na Rosję. Uderzą w kluczowy sektor

2024-06-24, 09:56

UE zatwierdziła nowe sankcje na Rosję. Uderzą w kluczowy sektor
Zaakceptowano 14. pakiet sankcji na Rosję. Unia Europejska uderza w sektor gazowy Kremla.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Unia Europejska ostatecznie zatwierdziła 14. pakiet sankcji wobec Rosji. Wcześniej zgodę ambasadorów zaakceptowali w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich.

Potwierdziły się wszystkie nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, która jako pierwsza informowała, co znajduje się w najnowszym pakiecie sankcji.

Jednym z kluczowych elementów jest uderzenie w sektor gazowy. Nie ma pełnego embarga na import rosyjskiego gazu skroplonego, ale jest zakaz przeładunku LNG w europejskich portach, skąd dalej jest on wysyłany w świat. Restrykcje obejmują też projekty LNG Arctic i Murmańsk.

Unia wzięła również na celownik statki z tak zwanej floty cieni, transportujące rosyjską ropę powyżej limitu cenowego, co jest złamaniem wcześniej nałożonych restrykcji. Będą one miały zakaz wpływania do europejskich portów, będzie też zakaz świadczenia im usług.

Rosja zostanie bez technologii

Najnowszy pakiet sankcji utrudnia również Rosji m.in. dostęp do technologii. Znalazł się w nim też zakaz importu helu, oraz zakaz działalności na terenie Unii firm transportowych, które w co najmniej jednej czwartej są własnością Rosjan.

Partie polityczne, fundacje czy organizacje pozarządowe i ośrodki badawcze nie mogą otrzymywać finansowania z Rosji. W najnowszym pakiecie są też sankcje na 61 firm spoza Unii za dostarczanie Rosji zachodnich komponentów i tym samym pomoc w obchodzeniu sankcji. Lista obejmuje między innymi firmy z Chin, Turcji, Kirgistanu, Kazachstanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Unia zaostrzyła również sankcje finansowe. Zabroniła europejskim firmom działającym poza Rosją korzystania ze stworzonego przez Kreml systemu finansowego. Powstał on, by zneutralizować wcześniej nałożone restrykcje. Jest też zakaz transakcji z instytucjami kredytowymi i finansowymi poza Unią, które wspierają rosyjską bazę obronno-przemysłową.

Są też dalsze ograniczenia w eksporcie towarów, które przyczyniają się do rozwoju możliwości przemysłowych Rosji. Mają one objąć między innymi rudy manganu, maszyny do wydobycia, monitory i elektronikę.

Ze spraw symbolicznych, jest zakaz sprzedaży na unijnym rynku ukraińskich dzieł sztuki, jeśli są podejrzenia, że mogły zostać zrabowane.

Zakaz wjazdu do Unii Europejskiej 

Do restrykcji gospodarczych dołączona jest tak zwana czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. 116 osób i firm zostało na nią wpisanych. W tej grupie są między innymi osoby, które pomagają w porywaniu ukraińskich dzieci z terenów okupowanych i w tworzeniu obozów reedukacyjnych, w których prowadzona jest rusyfikacja. Są też kolejni dezinformatorzy i manipulatorzy, a także szefowie spółek z sektora zbrojeniowego. W sumie lista, którą otwiera Władimir Putin, liczy ponad 2200 osób i firm.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/egz

Polecane

Wróć do strony głównej