Tragiczny początek lata nad wodą. Pamiętaj o tych zasadach bezpieczeństwa
W czerwcu w Polsce utonęły 52 osoby. Od kwietnia - 114, w tym 15 dzieci. Policja i ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
2024-07-01, 17:23
Prezes Mazowieckiego WOPR Paweł Błasiak podkreśla, by korzystać ze strzeżonych kąpielisk i zawsze mieć dzieci na oku. - Jeśli dziecko się oddali i pójdzie do wody, choćby żeby się schłodzić, to na kąpielisku my je zobaczymy i podejmiemy interwencję. Nie jesteśmy niańkami, które za tymi dziećmi pójdą, od opieki są rodzice, ale zawsze będziemy je ratować - dodał.
Aleksandra Wasiak z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie zachęca, by wchodzić do wody razem z dziećmi. - To, że damy im wszelkiego rodzaju sprzęt dmuchany, który utrzyma ich na wodzie, to nie zagwarantuje bezpieczeństwa, niestety z tego może zacząć schodzić powietrze, dlatego osoba dorosła powinna być zawsze obok - zaznaczyła.
Posłuchaj
WOPR rośnie w siłę. Ratownicy otrzymają nowy sprzęt
W tym roku na mapę mazowieckich niestrzeżonych kąpielisk nie trafił żaden nowy czarny punkt wodny. Powodem jest fakt, że służby odnotowują mniej wypadków w oznaczonych miejscach. Ich liczba zmniejszyła się ze 123 do 116. W Warszawie są 23 tak oznaczone miejsca.
Członkini zarządu województwa mazowieckiego Anna Brzezińska podpisała w poniedziałek 13 umów z mazowieckimi jednostkami WOPR na łączną kwotę ponad 1,4 mln zł. WOPR-owcy otrzymają m.in. nowe łodzie, pontony, drony ratownicze, a także quady terenowe.
REKLAMA
Na stronie www.sk.gis.gov.pl znajduje się serwis kąpieliskowy, który prezentuje wykaz wszystkich kąpielisk wyznaczonych uchwałami rad gmin.
dn/IAR
kormp
REKLAMA