Podstawą są badania obrazowe. Prof. Durlik radzi, jak ustrzec się raka trzustki

- Nawet niewielki, kilkumilimetrowy guzek jest wskazaniem do zabiegu operacyjnego - powiedział w Polskim Radiu 24 chirurg, prof. Marek Durlik, apelując o badanie się pod kątem raka tego trzustki. Przypomniał, że to choroba mogąca mieć bardzo agresywny charakter, trzeci nowotwór pod względem śmiertelności. Dodał, że na raka trzustki mogą zachorować nie tylko seniorzy. 

2024-07-02, 20:10

Podstawą są badania obrazowe. Prof. Durlik radzi, jak ustrzec się raka trzustki
Gość Polskiego Radia podkreślał znaczenie badań obrazowych w diagnostyce raka trzustki. Foto: Svitlana Hulko/ Shutterstock

Rak trzustki jest na dziewiątym miejscu pod względem częstotliwości występowania, ale na trzecim miejscu pod względem zagrożenia dla życia. Przeżywalność pięciu lat dla pacjentów ze zdiagnozowanym takim nowotworem wynosiła 8 procent w latach 2010-2014 - wynika z opracowania poświęconego występowaniu chorób nowotworowych w Polsce w 2023 roku. 

Wśród czynników predysponujących do zachorowania na raka trzustki są geny - przypomniał w Polskim Radiu 24 prof. Marek Durlik, chirurg. - Pacjenci mający w rodzinie kogoś, kto ma raka trzustki, a zwłaszcza rodziców, dziadków lub rodzeństwo, powinni sprawdzić, czy nie rozwija się u nich podstępnie nowotwór trzustki - zaapelował. 

Wskazał też, że drugim czynnikiem, tym razem zewnętrznym, jest palenie papierosów.  

Rak trzustki. Im wcześniej wykryty, tym lepiej

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił też, że rak trzustki "najczęściej występuje w ostatnich dekadach życia", choć mogą na niego zachorować także 20-kilku latkowie, a przebieg choroby jest wtedy szczególnie agresywny. 

REKLAMA

- Jeśli mamy ponad 50 lat i pojawiła się nas cukrzyca, powinniśmy pójść do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie na badania obrazowe - tomografię lub rezonans jamy brzusznej. To badanie natychmiast pokazuje nawet niewielki, kilkumilimetrowy guzek w trzustce, co już jest wskazaniem do zabiegu operacyjnego - powiedział prof. Durlik. 

Czytaj także: 

Przypomniał, że operacja wycięcia raka trzustki przeprowadzona odpowiednio wcześnie, daje dużo większe szanse na przeżycie ataku nowotworu. Dodał, że szanse pacjentów z zaawansowaną postacią raka trzustki znacznie spadają, a operacja staje się możliwa dopiero po ewentualnej chemioterapii. 

Nowotwory trzustki stanowią w Polsce około 2,5 proc. wszystkich nowotworów - wynika z danych zebranych w 2023 roku.

Więcej w nagraniu 


Posłuchaj

Prof. Marek Durlik o raku trzustki (Samo zdrowie) 26:27
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

***

Audycja: Samo zdrowie

Prowadzący: Małgorzata Telmińska

Gość: 

Data emisji: 02.07.2024

REKLAMA

Godzina emisji: 19.33


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej