Pierwsza polska rakieta w kosmosie. "Będziemy widzieć dalej i wyraźniej"
- Posiadając satelity na orbicie, będziemy mogli wskazywać cele dla pocisków balistycznych. Będziemy widzieć dalej i wyraźniej - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Głowacki (magazyn "Raport"). Sukces polskiej rakiety ILR-33 Bursztyn K2 skomentowali też Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa") i Juliusz Sabak (Portal Obronny).
2024-07-06, 10:32
Polska rakieta ILR-33 Bursztyn K2 dotarła do przestrzeni kosmicznej. Wystartowała z bazy Andoya z Norwegii 3 lipca i osiągnęła pułap, który zakładali konstruktorzy, wynoszący 100 km. To umowna granica, gdzie zaczyna się kosmos. Za projekt odpowiedzialna była Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa z Warszawy, która ulepszała rakiety Bursztyn, aż udało się osiągnąć granicę kosmosu.
- Plan jest taki, aby zmonetyzować ten sukces. Pomysłem jest, aby rakieta mogła wynosić małe satelity, które operują na niskich orbitach - tłumaczył w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak.
Mariusz Cielma zwrócił uwagę, że Bursztyn będzie miał też znaczenie dla rozwoju polskiej zbrojeniówki. - Można pokusić się o pociski balistyczne i rakiety przeciwlotnicze. Żeby nie było, że tylko bierzemy technologię od innych - podkreślił.
Natomiast Bartosz Głowacki przypomniał, że Instytut Lotnictwa opracowuje silniki rakietowe i zbiorniki na paliwo rakietowe. - W zeszłym roku otwarto nowe laboratoria związane z technologiami rakietowymi. To już jest klasa światowa, nie mamy się czego wstydzić. Mówi się też o pierwszych polskich satelitach, które mają być wyniesione już w przyszłym roku. Posiadając satelity na orbicie, będziemy mogli wskazywać cele dla pocisków balistycznych. Będziemy widzieć dalej i wyraźniej - stwierdził ekspert.
REKLAMA
Posłuchaj
Suborbitalna rakieta ILR-33 Bursztyn jest efektem kilkuletniej pracy polskich naukowców i przełomem dla polskiego przemysłu kosmicznego oraz sektora związanego z badaniem kosmosu.
Rakietę napędza silnik hybrydowy z utleniaczem w postaci nadtlenku wodoru oraz silnik na paliwo stałe. Wyposażona jest w wiele nowoczesnych technologii, które mogą być zastosowane w innych systemach rakietowych. Należą do nich m.in.: modułowy komputer pokładowy OBC-K1, pironaboje EGG1U, zawory pirotechniczne oraz mobilna autonomiczna wyrzutnia WR-2. Wszystkie prace projektowe zrealizowano w Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytucie Lotnictwa.
* * *
REKLAMA
Audycja: Cafe Armia
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Goście: Juliusz Sabak (Portal Obronny), Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"), Bartosz Głowacki (magazyn "Raport")
Data emisji: 6.07.2024
Godzina emisji: 8.35
PR24/kormp
Polecane
REKLAMA