Wielka kosmiczna misja. Ariane 6 wystartowała

2024-07-09, 21:00

Nowa rakieta Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ariane 6, wystartowała z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej. Jest ona następczynią Ariane 5, która po 117 lotach w ciągu ostatnich 30 lat zostanie wycofana ze służby.

Prace nad Ariane 6 trwały niemal dekadę. Pierwotnie rakieta miała zadebiutować w 2020 roku, ale problemy techniczne i zewnętrzne, takie jak pandemia i inwazja Rosji na Ukrainę, kilkakrotnie opóźniły termin.

Nowa rakieta Europejskiej Agencji Kosmicznej ma zagwarantować "autonomiczny dostęp do kosmosu - i całej nauki, obserwacji Ziemi, rozwoju technologii i możliwości komercyjnych, które się z tym wiążą".

Ariane 6. Specjalnie zaprojektowana przestrzeń

Przestrzeń ładunkową Ariane 6 zaprojektowano tak, by rakieta była wysoce uniwersalna pod względem masy i rozmiaru wynoszonych ładunków. Ma poradzić sobie z satelitami obserwacyjnymi, naukowymi, meteorologicznymi, telekomunikacyjnymi czy nawigacyjnymi. 

Ariane 6 wysłała dziewięć satelitów typu cubesat na niską orbitę okołoziemską. Wyniosła również poza orbitę między innymi dwie kapsuły powrotne, które zostały poddane próbie ognia podczas spadania przez ziemską atmosferę.

REKLAMA

Zobacz także:

Lot Ariane 6. Polska firma zarejestruje kluczowe dane

Kluczowe fazy lotu rejestrują kamery polskiej firmy Scanway.

Dane pozyskane i dostarczone przez Scanway posłużą Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA do szczegółowych analiz oraz optymalizacji kolejnych lotów.

Posłuchaj

Pierwszy start nowej rakiety ESA Ariane 6. Relacja Jana Olendzkiego (IAR) 0:39
+
Dodaj do playlisty

ms/IAR, PAP/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej