Żywność ekologiczna. "Mimo inflacji ten rynek rośnie"
- Ruch na rzecz rolnictwa bez agrochemii został zapoczątkowany w latach 80. XX w. Miałam szczęście, bo znalazłam się w inicjatywnej, pionierskiej grupie naukowców, do której dołączali rolnicy, walczący o "rolnictwo bez chemii" - wspomina w Polskim Radiu 24 dr Urszula Sołtysiak, rzecznik Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, wieloletnia wykładowczyni SGGW.
2024-07-10, 01:42
Coraz chętniej sięgamy po żywność ekologiczną. Wiele osób przekonało się, że wcale nie musi być ona droższa, za to na pewno jest zdrowsza.
- Wszelkie dane wskazują, że mimo pandemii oraz inflacji ten rynek rośnie. Jeszcze dwa lata temu wartość rynku detalicznego żywności ekologicznej w Polsce szacowano na 1,3 mld zł. Z kolei badania szacunkowe, obejmujące ubiegły rok, wskazują, że sięgamy 2 mld zł - mówi dr Urszula Sołtysiak.
"Dawniej stosowano mniej pestycydów"
Pionierka rolnictwa ekologicznego w Polsce dodaje, że jeszcze na przełomie lat 80. i 90. XX w. "byliśmy dumni z tego, że w naszym kraju woda jest czysta, a trawa zielona", choć "szereg danych wskazywał, że mamy zanieczyszczone środowisko".
REKLAMA
- Zanieczyszczenie pochodziło jednak ze źródeł przemysłowych. Rolnictwo zużywało wówczas bardzo mało nawozów, pestycydów - rocznie 0,5 kilograma substancji czynnej na hektar. Obecnie jest to 2,5 kg/ha - wyjaśnia dr Sołtysiak.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
REKLAMA
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Marta Hoppe
Gość: dr Urszula Sołtysiak, rzecznik Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, wykładowczyni SGGW
Data emisji: 9.07.2024
Godzina emisji: 19.07
PR24/łl
REKLAMA