Zestrzeliwanie rosyjskich rakiet z Polski? Waszyngton zabrał głos

2024-07-10, 06:41

Zestrzeliwanie rosyjskich rakiet z Polski? Waszyngton zabrał głos
John Kirby powiedział Polskiemu Radiu, że eskalacja konfliktu nie byłaby dobra. Foto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Amerykańskie władze odniosły się do propozycji zestrzeliwania rosyjskich rakiet z terytorium Polski. Rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Kirby powiedział Polskiemu Radiu, że eskalacja konfliktu nie byłaby dobra ani dla Ukrainy, ani dla Polski.

- Nikt nie chce eskalacji tej wojny - powiedział John Kirby w odpowiedzi na pytanie o zgłaszany przez Ukrainę postulat zestrzeliwania rosyjskich rakiet z terytorium Polski. - Chcemy poszukiwać sposobów, by Ukraina była skuteczna, ale nie chcemy eskalacji. Nie byłaby to dobre dla Ukraińców, nie byłoby dobre dla Polaków, nie byłoby dobre dla nikogo - powiedział.

Posłuchaj

Biały Dom o zestrzeliwaniu rosyjskich rakiet z Polski. Relacjonuje Marek Wałkuski (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Amerykanie nie chcą wojny z Rosją. "Nie chcemy dawać Putinowi argumentów"

Rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu powiedział, że do polskiego rządu należy ustanawianie i wypowiadanie się na temat własnych procedur samoobrony. Powtórzył jednak, że USA nie chcą eskalacji.

- Nie chcemy dawać Putinowi argumentów, że wojnę sprowokowało NATO, że jest to wojna Rosji z Zachodem albo Rosji ze Stanami Zjednoczonymi - dodał. Kirby zaznaczył jednak, że ocena, czy konkretne zestrzelenie ma charakter samoobrony czy eskalacyjny, zależy od okoliczności. 

Czytaj także:

dn/IAR/Marek Wałkuski

REKLAMA

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej